5 Element ve Meksika Biberi Hapı

Beş Element Beslenmesi, Meksika biberi hapı kullananlar, bes­lenme yöntemine daha yakın zamanlarda verilen bir addır. Bu beslenme tarzının özelliği bedenin mevsimlere ve doğaya uygun bir şekilde beslenmesini sağlayarak mikrokozmos (insan bedeni) ile makrokozmos (doğa) arasındaki uyumun sağlanmasıdır.

Beş Element Beslenme temeli, bedenin Yin ve Yang ener­jileri ile Beş Element enerjilerinin dengelerinin kurulmasını sağla­maktır. Bu nedenle seçilen besinlerin mineral ve vitaminlerinden çok, Beş Elemente de dahil olan besinlerin düzenli bir şekilde tü­ketilmesi üzerinde odaklanmaktadır.

Beş element beslenmesinde besinler tatlarına göre beş gruba ayrılırlar. Bunlar, keskin tadı olan besinler, tuzlu besinler, ekşi be­sinler, acı besinler ve tatlı besinlerdir. Keskin tadı olan besinler, Metal elementini ve buna bağlı olarak da akciğerlerimizi ve kalın bağırsağımızı; tuzlu tadı olan besinler Su elementini ve buna bağ­lı olarak böbreklerimizi ve mesanemizi; ekşi besinler, Ağaç ele­mentini ve buna bağlı olarak karaciğerimizi ve safra kesemizi; acı besinler, ve Acı biber hapı, Ateş elementini ve kalbimiz ile ince bağırsaklarımızı; tat­lı besinler ise Toprak elementini ve dolayısıyla da dalağımızı, pankreasımızı ve midemizi beslerler.

Yin ve Yang ener­jileri

Etiketler: , , ,

Yorum yapın