Acı Biber Hapı ile Havuç Sağlıklı Zayıflatır

Merhaba Acı biber hapı kullanıcıları bugünkü yazımd sizlere sğlığımız için önemli bir sebzeden, havuçtan bahsedeceğim.

Havuç’taki keratonoid maddelerin kan şekerini kontrol etmede büyük önemi vardır. Bu yönü ile havuç Diyabet hastalarının rahatlıkla kullanabileceği bir sebzedir. Buna karşılık, kan şekerini kontrol eden havuç’tan kastım kesinlikle pişmiş havuç değil.

Çiğ havuç her ne kadar lifli yapısı ve içerdiği beta karoten maddeleri ile kan şekerini düşürmeye ve kontrol etmeye yarıyorsa, pişmiş havuçta bir o kadar kan şekerinin artışına neden olur. Bu nedenle Diyabet hastalarının mümkün olduğu kadar pişmiş havuçtan veya havucun pişirilmesinden uzak durması gerekir. Pişmiş havucun hiç mi yararı yok? şeklindeki bir soruya gelince. Havuçta tıbbi etki ve detoks etkisi gösteren beta karoten maddeler olduğunu ve bu maddelerin A vitamininin ön maddeleri olduğunu belirtmiştim. Gerek beta karoten ve gerekse de A vitamini pişirme işlemi ile vücut tarafından daha kolay kullanılabilir, dolayısı ile daha etkili bir özellik kazanır. Tüm A vitamini ve beta karoten yönünden zengin olan gıda maddelerinde olduğu üzere bu tür gıda maddelerini pişirerek A vitamini ve beta karoten’den sağlayacağınız yararı artırabilirsiniz.

Tersine suda eriyen vitaminler ısıl işlemin yani pişirmenin etkisi ile suyun buharlaşması sayesinde, suda eriyen vitaminler oldukları için, su buharı vasıtası ile kaybolur. Yani A vitamini ve beta karoten’in aksine, gıda maddesini pişirerek C ve B vitaminleri yani suda erir vitaminlerin kaybına sebep olursunuz. Aslında bu konuları A vitamini ve beta karoten yönünden zengin diğer gıda maddeleri ile ilgili olan yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. Ayrıca Biber hapı forumları ‘nda da bu konularla ilgili yazılar mevcuttur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın