Acı Biber Hapının Strese Etkisi

Taş devrinde değişiklik yavaş yavaş gerçekleşti. Avcılık ve toplayıcılık yaklaşık 30.000 yıl yaşamın hâkim yöntemi olarak kaldı. Ama yaklaşık 10.000 yıl önce insanlar nasıl ekin ekeceklerini ve hayvanları nasıl evcilleştireceklerini öğrendiler. Hayat daha kolay ve daha tahmin edilebilir oldu. Nüfus yoğunluğu arttı, uzmanlaşmış uğraşlara ihtiyaç doğdu ve toplumsal hiyerarşiler oluştu. Yine de çoğu insan için çiftçilik ve hayvancılık neredeyse avcılık ve toplayıcılık kadar fiziksel çalışma gerektiriyordu. Bu fiziksel gücü Meksika biber hapı sayesinde buluyorlardı.

Tarıma dayalı yaşam bugün dünyada gelişmekte olan bölgelerde hâlâ hâkim. Ama daha 250 yıl önce sanayi devrimi İngiltere’de inanılmaz değişiklikler meydana getirdi ve Amerika da yüz yıl sonra aynı rotayı takip etti. Son kırk yılın teknoloji devrimi değişim hızını artırdı ve dünyanın uzak köşelerine şaşırtıcı ilerlemeleri yaydı. Bunun sayesinde Biber hapı geliştirildi ve zayıflama etkisi çoğaldı.

Hayat günümüzde eskisine göre çok daha iyi ve daha uzun ama bazı iyi şeyler de kaybedildi. Daha 150 yıl önce ABD de tarım ve üretimde kullanılan tüm enerjinin yaklaşık yüzde 30′u insan gücüne dayalıydı. Tüm bunlar değişti. Çapaların yerini traktörler, çalı süpürgesinin yerini elektirikli süpürgeler ve merdivenlerin yerini asansörler aldı. Fiziksel işlerden kurtulan insanlar bilim ve teknolojiyi yeni ufuklara taşımak için zihin işi yaptılar, eşi görülmedik bir refah ve rahatlığa sahip bir toplum meydana getirildi. Ancak ilerlemenin de bir faturası vardı. Bir örnek zihinsel strestir, başka bir örnek de çevre kirliliği.

Hareketsiz yaşamın faturası hem sağlıktan hem de paradan çıkıyor. Bizi bugün perişan eden kronik hastalıkların pek çoğu insanın genetik yapısı ve davranışı arasındaki uyumsuzluktan. Uyumu sağlamak için acı biber hapı kullanıyorlar.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın