Acı Biber ile Mucizevi Zayıflama

Biber tableti ve Meyveler: Çok soğuk yenmemek koşuluyla, her türlü sulu, ekşi, tatlı, olmuş meyveler (portakal, üzüm, mandalin, limon, sulu şeftali, kayısı, kavun, karpuz, ananas, muz, vişne, hindistancevizi, hurma). Kurutulmuş meyvelerse tercihen suda ıslatılmış olmalı veya komposto olarak pişirilmeli. Et: Ayurveda’da et tüketimi pek fazla önerilmemekle birlikte, kişi eğer et tüketiyorsa, tavuk, hindi ve deniz ürünlerini tercih etmelidir.

Acı biber hapı azaltılması önerilen gıdalar: Hafif ve kuru gıdalar; soğuk yiyecekler ve içecekler; acı, buruk ve kekremsi tatlardaki besinler. Sulu, sıcak, doyurucu, yağlı, tatlı, ekşi ve tuzlu gıdalar. Tahıllar: Buğday türevleri, buğdaydan elde edilen her şey (un, makarna, irmik, ekmek). Pirinç, az miktarda yulaf gevreği. Bakliyat ve fasulyeler: Kırmızı mercimek, kuru fasulye, maş fasulyesi, sarı maş fasulyesi. Sebzeler: Kabak, balkabağı, enginar, kuşkonmaz, olmuş patlıcan, havuç, pancar, tatlı patates, domates, salatalık, tatlı turp, yeşil biber, kuşkonmaz, kereviz, olmuş papaya, taze fasulye, iç bakla. Süt ürünleri: Bütün süt ürünleri ve süt türevleri (yoğurt, ayran, cacık, sablep, peynir). Ancak genelde peynirler yumuşak ve taze olmalı.

Kırmızı biber tableti ve Tatlandırıcılar: Bütün şekerkamışı ürünleri, bildiğimiz şeker ve az miktarda bal. Yağ: Bütün yağlar. Tahıllar: Arpa, mısır, çavdar, kara buğday, ham yulaf, darı. Bakliyat ve fasulyeler: Kuru fasulye dışında kalanlar. Sebzeler: Filizler, ham patlıcan, turp, brokoli, karnabahar, ham kereviz, brüksellahanası, lahana, tüm yeşil lifli yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı), mantarlar, acı biberler, özellikle çiğ ve ham sebzeler.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın