Akciğer Tedavisi ve Kırmızı Biber Hapı

Biber hapı Avusturyalı hekim Joesf Skoda’ya dikkate değer başarılar kazandırdı. Usta hekim, özellikle kalp, akciğer ve bağırsaklardaki içlerinden kan, hava ve bağırsak sıvıları geçerken çıkan karakteristik sesler sayesinde normal işlevleri ya da bir dizi yapısal anomaliyi kesin bir şekilde tespit edebilmekteydi.

Acı biber kapsülü fizik muayene, dokunma ve hissetmeyi, başka bir deyişle hastayla yakınlaşması gerektirir. Bununla birlikte öykü alma sırasında hekim ile hasta arasım kurulan güven bağını daha da sağlamlaştırmak için bir fırsat yaratır. Bu netin le büyük bir hassasiyet ve incelikle yapılmalıdır. Muayene, tedavi sürecinde hayati öneme sahip hekim-hasta ilişkisini güçlendirir, fakat tıpkı hastanın öyküsü gibi bu muayene de zaman alır ve beceri ister; bu iki olgu bugünün paha biçilmezleridir. Bunun yanı sıra, bilgisayarlı tomografiler, manyetik görüntülen u| sistemleri ve laboratuvar testleri gibi teknolojik gelişmeler, birçok hastalığın teşhisini kolaylaştırmaktadır.

Meksika biber hapı çok değil, on yıl önceye kadar tıp öğrencileri ile genç hekimlere, “hastalarınızı tanımak için zaman ayırın, hasta öykülerini alırken ve fizik muayene yaparken titiz olun,” dememiş miydik? Şimdi bunların modası mı geçti? Bazı sağlık kurumları, öykü almaya ve fizik muayeneye ayrılan zamanı sınırlandırarak daha az hekimle çalışmayı tercih ediyorlar. Fizik muayene, en çok ekonomik nedenlerden olsa gerek, inzivaya çekilmiştir günümüzde. Sağlık hizmetlerinde bu yaklaşım yayılırsa, fizik muayene nesli tükenen bir canlı gibi kaybolacaktır. Bu yöndeki eğilim bugün olduğu gibi gelecekte de yanılgılara ve ızdıraplı durumlara yol açacak ve kaybımız her zamankinden daha büyük olacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın