Amonyum ve Glufozat

Japonya’daki son araştırmalardan biri hayvanlarda ve potansiyel olarak çocuklarda artan şiddet ile genetiği değiştirilmiş ekinleri yetiştirmekte düzenli olarak ihtiyaç duyulan bir bitki ilacı arasında bir bağlantı önerdi. Amonyum ve glufozat hâlâ dünya çapındaki tüm genetiği değiştirilmiş ekinlerin yüzde 75’inde kullanılan bitki ilaçlarıdır. Genetikle oynanmasının bir parçası da rekabet eden diğer bütün bitkileri ortadan kaldırmak için ekinlerin üzerine püskürtülen bazı belirli bitki ilaçlarının yüksek derişimlerinin hızlıca sindirilmesine olanak veren genlerin eklenmesidir. Görünüşe göre, glofozinatın metabolitleri vücutta hayvanlarda saldırganlığı artırabilen hormona benzer maddelere dönüşüyor ve bu tip metabolizma insanlarda yüksek seviyelerde bulunuyor.

2005 Mayısında İngiltere tabanlı bir haber kaynağı olan Independent tarafından yayınlanan bir rapor, genetiği değiştirilmiş gıdaların devi Monsanto tarafından yapılan, farelerde genetiği değiştirilmiş mısır tüketmenin biyolojik etkileriyle doğal yetişmiş mısırlarınkini karşılaştıran gizli bir araştırmayı ortaya çıkardı. 1139 sayfalık rapora göre:

Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin böbrekleri daha küçüktü, kanlarının bileşimindeki çeşitlilik de azdı, insan sağlığının da bu tarz gıdalarla beslenmekten kötü etkilendiğine ilişkin artan endişeler. Genetiği değiştirilmemiş yiyeceklerle beslenen kemirgenlerde sağlık problemleri görülmedi. Meksika kırmızı biber hapı ile kilo verirken genetiği değiştirilmiş ürün tüketmemenizi istememizin bir nedeni de budur.

Bu sonuçlara dayanarak, doktorlar kemirgenlerin kanlarındaki değişimlerin farelerin bağışıklık sisteminin zarar gördüğüne ya da sistemlerinde gelişmiş bir tümör gibi bir bozuklukla savaşmaya çalıştığına işaret ettiği yorumunda bulunuyorlar. Yani genetiği değiştirilmiş gıdaların genetiği değiştirilmemiş gıdalarla aynı besin kalitesini taşıyıp taşımadıkları ve genetiği değiştirilmiş gıdalar tüketmenin öngörülemeyen yan etkileri belirsiz. Bu belirsizlik devam ederken siz değerli biber kapsülü kullanıcılarına bu gıda maddelerinden tüketmenizi öneremeyiz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın