Antioksidanlar ve Meksika Biberi Hapı

Meksika Biber kapsülü faydaları için tek bir besin öğesi suplement kullanımı tıbbı, beslenme ve halk sağlığı yönünden önerilmedikçe (örneğin demir yetersizliği anemisinde, demir preparatı kullanımı, doğum defektlerini önlemek için folik asit kullanımı….) kullanılmamalıdır.

B kompleks vitaminler egzersizle iki temel nedenle direkt olarak ilişkilidir. Tiamin, riboflavin, vitamin Be, niasin, pantotenik asit ve biyotin egzersiz sırasında enerji oluşumuna yardımcıdırlar. Folat ve vitamin B12 ise, kırmızı hücrelerinin oluşumu, protein sentezi, doku yapım ve onarımı için gereklidir.

Az sayıda araştırma olmasına karşın egzersizin bazı kompleks vitaminlere olan gereksinimi artırdığı bilinmektedir (özellikle B2, riboflavin ve tiamin). Fakat sporcuların enerji harcamasına bağlı artan gereksinimleri ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Ancak önerilenin 2 katı tüketimle bu artışın karşı­lanabileceği bildirilmektedir. Artan bu gereksinimin sporcuların vücut ağırlığını sürdürmek için diyetlerinde enerji alımlarını artırmaları sonucu artan mikro besin öğeleri gereksinimini de karşılayacağı belirtilmektedir.

Antioksidan besin öğeleri A,C ve E vitamini, beta-karoten ve selenyum hücre membranlarını oksidatif hasardan korumada önemli rol oynamaktadır. Acı Biber hapı ile yapılan egzersizler O2 tüketimini 10-15 kat artırmakta ve kronik egzersizin kas ve diğer hücrelerde oksidatif strese neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca yoğun egzersizin neden olduğu kas doku hasarı membranlarda lipid peroksidasyonuna yol açmaktadır. Az sayıda da olsa akut egzersizin de lipit peroksidasyonuna yol açtığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın