Aşırı Şeker Tüketiminin Zararları

Aşırı şeker tüketiminin zararlarıRafine yağlar, şekerler, kafeinli içecekler endişe, stres, sıkıntı gibi boşluk semptomlarına sebep olurlar. Rafine yağlar biber kapsülü diyetine zarar verebilir. İnsanlar (tıpkı uyuşturucu bağımlıları gibi), bu duygularını öldürmek için bu yiyeceklere daha çok saldırırlar. Halbuki tüm yaptıkları, yedikleri son zararlı yiyeceğin yarattığı gerginliği azaltmaktır.

Şekere olan düşkünlük bedendeki ve beyin kimyasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Biber hapı diyeti sırasında aşırı şekerden uzak durun. Beden şekere bir defa alıştıktan sonra bağımlı hale geliriz. Ve bu noktadan sonra şekeri beslenmeden çıkarmak yoksunluk belirtilerine ve hatta depresyona bile neden olabilir. Alkol kadar sarhoş edicidir. Enerjiyi azaltır, bitkinliğe, hatta halüsinasyona bile neden olabilir.

Ne kadar çok şeker yerseniz, o kadar daha istersiniz. Şeker bedende bir yiyecekten çok bir ilaç gibi etki gösterir. Kan şekeri düzeyini hızla artırır ve aynı hızda da düşmesine neden olur. Bunun sonucu da yorgunluk, hassasiyet ve depresyondur. Biber hapı kullanımı sırasında şeker tüketimi makul düzeylerde olmalıdır. Biber hapı diyetlerinde aşırı şekerden uzak durun.

Beslenme uzmanları, şeker ihtiyacının seretonin ihtiyacından kaynaklanabileceğini belirtiyorlar. Seretonin, rahatlamayı sağlayan, ağrıyı azaltan, keyif veren ve uyku getiren bir beyin kimyasalıdır. Uzmanlar, şeker başta olmak üzere basit kimyasallara fazla düşkün olan insanlarda seretonin düzeyinin düşük olabileceğini belirtiyorlar. Seretonin düzeyi arttıkça, aşermeler de azalıyor.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın