Atalarımızın Beslenme Şekli

Geçen yaz tatile gittiğim yerdeki köylüler dikkat çekiciydi. Görünümleri ne kadar sağlıklı olduklarına şahitlik ediyordu: Kasları çelik gibi sert, tenleri ipek gibi pürüzsüz, yanakları gül pembesi, dişleri güçlü ve sağlıklıydı.

Atalarımızın, tabanı sentetik malzemeden yapılmış şık ayakkabıları yoktu. Hayatlarını çıplak ayakla geçirirlerdi ve bizlerden daha sağlıklı ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarının nedeni buydu. O zamanlar rafine besinler de yoktu kilo almıyorlardı. Günümüzde ne yaparsak yapalım fazla kilo almaktan kaçınmamızın imkanı yok gibi. Ancak bir tek çözüm bizim fazla kilo almamızı engelleyebilir. O da kırmızı biber hapı kullanmak. Acı biber hapı sayesinde oturduğunuz yerden terleyip kilo vereceksiniz. Bütün yağlarınız da eriyecek.

Bizler, gelişmiş uygarlığımızın yarattığı çok farklı koşullar allında yaşıyoruz ve zamanımızın çoğunu çıplak ayakla geçirmemize olanak yok. Yapabileceğimiz şeylerin bazıları; sabah çiğinin üzerinde, kumsalda veya karda her gün 1-2 dakika çıplak ayakla yürümek veya ayaklarımızı akan soğuk suyun altında tutmaktır. Bu şekilde bağışıklık sistemimizi soğuk algınlığı, nezle ve başka pek çok sağlık sorununa karşı güçlendirmiş oluruz.

Yalınayak dolaşmak yalnızca bizi güçlendirip, bağışıklık sistemimizi desteklemekle kalmaz bu arada yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar giymeyi yeğleyen kadınları sırt, omuz ve bacak kaslarındaki ağrılarından da korur. Bu tür ayakkabı giymek, bacaklardaki kan dolaşımını ciddi biçimde engeller, ayaktaki destek alanı yüzde 30-40 oranında azaldığı için kaslarda yorgunluk ve gerginliğe neden olur, eklemleri hareketsizleştirir. Bu tür ayakkabı giyildiğinde vücudun duruşu şöyledir: Dizler hafifçe bükük, leğen kemiği arkaya kaymış ve göğüs kafesi öne çıkmıştır. Öndeki kas grupları esnemiş, arkadaki kas grupları ise kasılmıştır. Topuklu ayakkabı giymek bütün omurgayı ve bedendeki bütün kasları zora sokan bir harekettir. Şıklığa karşı değilim ancak sonuçta ortaya çıkan ağrıları, bacaklarda ve bütün bedende görülen ağırlık hissini gidermeye yardımcı olacak birkaç koruyucu egzersiz tavsiye etmek isterim. Bu egzersizler ayakta çok fazla zaman geçiren kişiler için de yararlı olacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın