Aterom ve Biber Hapı İlişkisi

Aterom ve biber hapı ilişkisiAterom, damarların iç duvarlarında yağ birikmesi demektir. Bu problem meksika biber hapı yardımı ile çözülebilir. Bir evin su borularındaki kireç gibi, aterom da damarları daraltır. Kan çok koyuysa, bu küçülme sonucunda pıhtılar meydana gelir; kan dolaşımına karışan bu pıhtılar damarları tıkayabilirler (koroner damarları, beyin ya da akciğer damarlarını).

Hayatın ikinci bölümünde koroner hastalıklarının neden olduğu ölümlerin oranı hâlâ yüksektir: 65 yaş üstü erkeklerde %76, altmış beş yaş üstü kadınlarda ise %83. Ama bu ‘kazaların’ ansızın ortaya çıkması, onlarca yıla yayılabilen bir patolojik sürecin sonucudur. Dolayısıyla bir kalpdamar sorununun ortaya çıkmasını engellemek için korunma önemlidir. Bu nedenle çok erken yaşta sağlıklı bir yaşam düzeni oturtulmalı, özellikle de beslenme konusunda da minimum tedbirler alınmalıdır. Bazı çalışmalar, çocuğun kalpdamar hastalıklarından korunması için,, daha hamilelik aşamasında beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini kuramsal olarak ortaya koyuyor. Her ne olursa olsun, bu konuda bilinçlenip harekete geçmek için asla çok geç değildir. Kalp hastalıklarına sebep olan fazla kilolardan biran evvel biber hapı ile kurtulmalısınız.

İstisnai olarak, glisemi endeksi yüksek bir glusid de (şeker, beyaz un, patates) tüketilebilir, ama bu rejimden sapma olarak kabul edilir ve bir sonraki öğünde I. aşamaya dönülerek telâfi edilmeye çalışılır.

Genel tavsiyeler
Yalnızca entegral ekmek tüketelim Kahvaltıda (glusidli): Kısıtlama yok; Öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde istisnai olarak, yalnızca peynirle, ya da karaciğer ezmesiyle tost yapılarak. Daha çok çiğ besin yiyelim. Yeşillikler; Somon füme, salamura somon; Steak tartare (yumurta sarısı ve kapriyle karıştırılmış, bol çeşnili, çiğ kıyma). Yemekleri düşük ısıda, mümkünse daha çok da buharda pişirelim. Çiğ meyveleri yalnızca kahvaltıda (aç karnına) ya da öğün aralarında yiyin. Yemek sonunda yeneccklerse mutlaka pişmiş olmalılar. Bu tavsiyelerin yanı sıra biber hapı kullanmayı da ihmal etmeyin.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın