Atıştırmayı Sevenler için Acı Biber Hapı

Ararlarda atıştırmak ciddi anlamda hoşumuza gider özellikle bayanların bir türlü vazgeçemediği atıştırmalardan vazgeçmemize gerek kalmadan biber hapı ile kilo vermek mümkündür. Sağlıklı ve güvenilir olması bize bir rahatlık vermiştir. Biber hapları ile hatalı diyetlere başvurmamıza gerek kalmayacak kısa sürede kilo vermeye başlarken daha dinç ve dinamik hissedeceğiz. Fakat Biber hapını her gün düzenli ve aynı saatle alınması önemlidir.

Düzenli kullanılmadığı taktirde kilo vermemiz zorlaşacaktır. Ayrıca biber kapsüllerinin daha hızlı kilo verdirdiğini ve orjinal olmasına dikkat edelim. Yüksek karbonhidrat içeren diyet uygulamalarının kas glikojen depolarına olumlu etkisini sorgulayan araştırmacılar da vardır.” Ayrıca kas glikojeninin artış kapasitesi kadın ve erkekte farklıdır ve kadın atletlerde karbonhidrat yüklemesine cevap olarak kas glikojeni artışı çok daha sınırlıdır. Sporcu için yararlı karbonhidrat tipi tartışmalıdır.

Antrenman ile birlikte diyeti karbonhidrattan zenginleştirerek kas glikojenini artırmanın mümkün olduğunu ilk gösteren arıştırmacılar olan Costill ve arkadaşları bu açıdan karbonhidratların tipini de değerlendirmişlerdir15 Kas glikojenini boşaltan yoğun bir faaliyetten sonra 48 saatlik dönemde basit karbonhidratlarla (gliseınik indeksi yüksek) kompleks karbonhidratların (glisemik indeksi düşük) kas glikojen depolarını yeniden doldurma gücünü karşılaştırmışlardır. İlk 24 saatte ikisi arasında bir fark görmediler, 48 saatin sonunda ise kompleks karbonhidratların kas glikojen sentezini daha fazla artırmış olduğunu gözlemlediler. Daha sonraki araştırmalarda, egzersizi izleyen ilk 6 saate basit karbonhidratların kompleks karbonhidratlardan daha fazla kas glikojen sentezini artırdığı görüldü. 14 Glisemik indeksi yüksek basit karbonhidratlar daha fazla insülin salgılanmasına yol açarlar; insülin ise glukozun kasa kolay girmesini sağlayacak ve glikojen sentezini başlatacaktır.

Bu bakımdan erken dönemdeki glikojen sentezi ile ilgili bu gözlemler fizyolojik bilgilerle de uyumludur. Konu ile ilgili tartışmalar sürmektedir1″”\ Ancak erken dönemde (ilk 24 saat içinde) kas glikojenin egzersiz öncesi düzeylerine yükselmesi hedeflenmişse glisemik indeksi yüksek basit karbonhidratların; 48 saatlik bir sürenin sonunda yeni ve yoğun bir egzersiz bekleniyorsa kompleks karbonhidratların seçilmesinin uygun olacağını söyleyebiliriz. Protein sporcunun yüksek protein ihtiyacı olduğu, yüksek miktarlarda alınan proteinin kasları geliştirdiği yaygın bir görüştür. Ancak bunun bilimsel kanıtları yoktur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın