Bazal Metabolizma ve Meksika Biberi

Terazinin sağ kefesinde bulunan bazal metabolizma hızı, kabaca yiye­ceklerden enerji açığa çıkarılması ve kullanılması olarak tanımlanır. Dinlenme halinde dahi nefes alıp vermeniz, kalbinizin atması, hücre­lerinizin büyümesi ve onarılması gibi pek çok işlev için enerji gerekli­dir.

Bunun gibi binlerce fonksiyon için, dinlenme halinde harcadığınız enerjiye dinlenme halindeki metabolik hız denir. Metabolizma hızı, te­razinin sağ kefesinin ortalama % 70’ini oluşturduğu için sağ kefenin ağır basması için olmazsa olmazlardandır. Kimi bireylerde bazal me­tabolizma hızı hızlı, kimi bireylerde de yavaştır. Bu hızı etkileyen pek çok faktör aşağıda sıralanmıştır. Bunun dışında Meksika Biberi ile metabolizmanıza katkı sağlayabilirsiniz. Alacağınız kilolar metabolizmayı da etkileyeceği için yapcağınız en etkili zayıflama ve kilo verme yöntemi Acı Meksika biberi hapını kullanmak olacaktır.

Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar.Erkeklerin bazal metabolizma hızı, kadınlara göre daha hız­lıdır. Kas oranı yüksek olan kişilerde metabolizma daha hızlıdır. Düzenli egzersiz yapan bireylerin metabolizması daha hızlıdır. Az az, sık sık beslenme düzeninde metabolizma hızlanır.

Hipotroidi de metabolizma yavaşken, hiper troidi de hızlıdır. Vücut ısısının yükselmesi metabolizmayı hızlandırır. Öfke, coşku, düşünme gibi durumlarda metabolizma hızlanır. Diyetin bileşimine göre (örneğin; protein yüksekliği) metabo­lizma hızlanır. Çeşitli fizyolojik durumlarda; örneğin gebelikte % 20 oranın­da hızlanır. Uykuda ve uzun süren açlık durumlarında (özellikle açlık di­yetleri) yavaşlar.

Etiketler: , ,

Yorum yapın