Bazı Besinlerdeki Yağ Oranları Karşılaştırması

En yağlı gıdalar arasında tanıdığımız karaciğer ve böbrek gibi sakatat’larda bile yağ oranı %3-7 arasındadır. Süt ve süt ürünlerindeki yağ miktarları %2-7 arasında değişmektedir. Örnek olarak oldukça yağlı tanıdığımız koyun sütü %7, yağlı inek sütü %3.3, yoğurt %1.7-%3.4 oranlarında yağ içermektedir. Alabalık %9, Kalkan %14.4, Kılıç balığı %5.6, Levrek %1.2, Palamut %7.3, Sardalya %11 ve Uskumru %7.3 oranlarında yağ içerir. En yağlı et ürünlerinden olan salam %38.1 ve sucuk %40.8 yağ içerirken, az yağlı sığır etinde bu yağ miktarı dikkate değer düzeyde düşer ve %15.8 oranlarında seyreder. Az yağlı dana eti %8 yağlıdır. Hayvanın yaşlanması ile birlikte etindeki yağ miktarı da artış gösterir. Yaşlı sığır etlerindeki yağ miktarı %25’lere kadar çıkar. Kabuklu yemişlerin yağ miktarı ile ancak dünyanın en zararlı gıda maddelerinin başında gelen domuz eti %47 gibi abartılı bir yağ miktarıyla yarışabilmektedir.

Unutmayın her ne kadar bu besinlerde yağ miktarı fazla olsa da az miktarda da olsa tüketilmeleri mutlaka gereklidir. Bu nedenle Biber hapı tableti ile zayıflarken yağlı beslenmeden kaçınmak yerine belirli miktarlarda yağ alımına dikkat ediniz.

Tüm bu değinilen gıda maddelerinin yağ oranlarına bakıldığında dikkatinizi çekeceği üzere en düşük yağ oranlı kabuklu yemişlerden sayılabilecek amerikan fıstığının yağ miktarı bile çok yüksek kalmaktadır. Bir gıda maddesinin bu derece yüksek oranda yağ miktarları içermesi sağlık yönünden ne ifade eder ? sorusuna gelince. Yağlar sıvı ve katı yağlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Katı yağlar kimyasal yapıları gereği oda ısısında katı haldedir. Kakao ve Hindistan cevizi gibi çok az sayıda istisnaları olmakla birlikte, çoğu hayvansal kökenlidir ve dolayısı ile kolesterol denilen yağ benzeri bir madde içerirler. Gerek bu kolesterol adlı madde gerekse de katı yada kimyasal adları ile doymuş yağların en önemli ve zararlı özelliği doğrudan damarlara yönelerek damar iç çeperlerine yapışmaları ve damarın iç cidarını daraltmasıdır. Damar daralmasına neden olarak kan dolaşımını dumura uğratmaktadırlar.İşte Biber hapı kapsülü bu yağların vücudunuzdan eritilerek atılmasını sağlarken aynı zamanda dolaylı yollarla kalp ve damar sağlığınızın yararına hizmet etmiş bulunmaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın