Besin Hassasiyeti ve Biber Hapı

Besin Hassasiyeti ve Biber HapıBazen günler boyunca aynı yiyeceği yemek isteriz. Bir hastam, ki bir ressamdı, 30 yıldır her sabah kahvaltıda yulaf lapası, akşam yemeğinde ise tavuk budu yediğini anlatmıştı! Kendini çok yorgun hissediyor, resim yapmak istemiyor ve yaşamdan zevk almıyordu. Onu alıştığı yeme düzenini değiştirmeye ve Biber hapını kullanmaya teşvik ettiğimde enerjisini geri kazandı, kendini daha yaratıcı hissetti, resim yapmaya yeniden başladı hatta birkaç ay içinde epey kilo verdi.

Eğer yıllar boyunca her gün aynı yiyecekleri yerseniz büyük ihtimalle bu yiyeceklere hassasiyet geliştirirsiniz ki buna besin hassasiyeti diyoruz. Ayrıca çoğu zaman yeme arzusu duyduğumuz yiyecekler bize kilo kazandırır. Bu bir kısır döngüdür.

Kimi besinlere karşı hassasiyetiniz varsa, vücudunuzda gecikmiş bir bağışıklık tepkisi oluşur. Bu rahatsızlık söz konusu yiyeceği yemenizden saatler, hatta günler sonra ortaya çıkabilir. Bu tepkilerin başlıca örnekleri, ciltte döküntü, ağız yaraları, bağırsak sorunları, Crohn’s hastalığı veya sindirim sistemi rahatsızlıkları, kolik, kulak sorunları ve yorgunluktur.
Besin hassasiyeti her zaman bu şekilde ortaya çıkmaz. Biber Hapının, sindirim fonksiyonları ve kilo kontrolü üzerinde doğrudan etkisi olur. Buğday, mısır, şeker, süt ürünleri gibi çok tüketilen yiyeceklerle besin hassasiyeti arasındaki bağ önemlidir. Çünkü çoğumuz bu yiyecekleri fazla miktarda tüketiriz. Bu maddeler pek çok hazır yiyecekte vardır.

Etiketler: , ,

Yorum yapın