Beslenme Alışkanlıkları ve Meksika Biberi

Şimdi onun beslenme alışkanlıkları düşünüldünde mevsimlere göre bedenini nasıl sağ­lıklı tutacağını içgüdüsel olarak bildiğini fark ediyoruz.

Bu nedenle aşağıda kısa maddeler halinde verdiğim kuralları değişmez kurallar olarak ele almak yerine, kendi doğal içgüdüle­rinizi kazanıncaya kadar kullanacağınız küçük yardımcı bilgiler olarak değerlendirebilirsiniz.

Aşırı yemekten uzak durun. Taocular herhangi bir uğraşta be­denin en fazla %75-80 zorlanması gerektiğine inanırlar. Meksika Biber hapı kullanırken,  doymaya başladığınızda karnınızı tıka basa doldurmadan önce yemek yemeyi bırakın. Eğer karnınızı tıka basa doldurursanız, mi­denizde yediklerinizi hazmetmek için yeterli yer kalmaz.

Biber Hapı ilkelerinden bir diğeri de ritm ve zamanlamadır. Taocu felsefe, her şeyin bir ritmi olduğunu ve bu ritm içinde zamanla­manın son derece önemli olduğunu söylemektedir. Başarı ile ba­şarısızlığı belirleyen şey, çoğu zaman girişilen eylemin ritmi ve bu ritm içindeki hareketin zamanlamasıdır.

Örneğin belli bir meyvenin olgunlaşmasının belli bir ritmi vardır. Şeftali ağacı tüm kış bo­yunca enerjisini korur. Ardından bahar geldiğinde çiçeklenir ve yaz mevsiminin sıcaklığı ile birlikte yavaş yavaş meyve vermeye başlar. Bu, şeftali ağacının ritmidir. Eğer bu ritmde meyveleri baharda toplayıp yemeye kalkarsanız meyve henüz olgunlaşmış olur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın