Beslenme Biçimi ve Meksika Biberi Kapsülü

Çin’in kırsal kesiminde ve daha yakın zamanda Tay­van’da hastalık, beslenme ve yaşam tarzı faktörlerini geniş ölçekte araştırdı. Daha çok Çin Etüdü olarak bilinen bu proje sonuç olarak, çeşitli beslenme tarzı faktörleri ve hastalıklar arasında 8,000’den fazla istatiksel açıdan anlamlı ilişki bul­du.

Bu projeyi bu denli dikkate değer yapan, beslenme biçi­mi ve hastalık arasındaki birçok bağlantı arasında, birçoğunun aynı bulguya işaret etmesiydi: Hayvansal esaslı besinleri en çok beslenen insanlar, en çok kronik hastalıklara yakalananlardı. Görece olarak düşük miktarlarda alınan hayvanın esaslı besinler bile ters etkilerle ilintiliydi. En çok bitkisel esaslı besinlerle beslenen insanlar ise en sağlıklı olanlardı ve kronik hastalıklar kolay kolay yakalanmıyorlardı. Bu so­nuçlar görmezden gelinemezdi. Hayvansal proteinin etkile­riyle ilgili olarak yapılan ilk deneysel hayvan çalışmaların­dım, beslenme kalıplarıyla ilgili insanlarla yapılan bu büyük çaplı araştırmaya kadar bulgular tutarlılık sergiliyordu. Hay­vansal veya bitki esaslı besin maddelerini tüketmenin sağlık içerimleri çarpıcı biçimde farklıydı.

Ne kadar etkileyici olurlarsa olsunlar, yalnızca hayvan çalışmalarının ve Çin’de insanlarla yapılan büyük araştırma­nın bulgularına bel bağlayamazdım ve bağlamadım. Diğer araştırmacıların ve klinisyenlerin bulgularını arayıp buldum. Bu kişilerin bulguları son elli yılın en heyecan verici bulgularındandır. Evet, Acı Biber kapsülü zayıflama konusunda ufkunuzu genişletecek sonuçlar içeriyordur. Asla reddemeyeceğimiz sonuçları Meksika Biberi hapı‘ nı güvenilir kılıyordu.

Bu bulgular kalp hasta­lıkları, diyabet ve obezitenin sağlıklı bir diyetle iyileştirile­bileceğini gösteriyor. Diğer araştırmalar çeşitli kanser türle­rinin, otoimmün hastalıkların, kemik ve böbrek sağlığının, ileri yaştaki görme ve zihin rahatsızlıklarının (kavrama bozukluğu ve Alzheimer gibi) ikna edici biçimde beslenmeden etkilen­diğini gösteriyor. En önemlisi, bu hastalıkları gerilettiği ve/ veya önlediği art arda gösterilen beslenme tarzı, laboratuar araştırmalarımda ve Çin Etüdü’nde sağlığı iyileştirdiğini bul­duğum tam besinli, bitkisel esaslı beslenme ile aynıydı. Bul­gular tutarlı.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın