Beslenme Yetersizliğinin Sebepleri

Belirli yiyeceklerin damak zevkine uygun olup olmamasına bağlı olarak, besin öğelerine duyulan gereksinim genellikle tam anlamıylaBeslenme yetersizliğinin sebepleri karşılanmamaktadır. İleri yaştaki kimseler çoğu kez yağlı ve tatlı yiyecekleri tercih ederlerken yağsız ve proteinden zengin gıdaları, salata ve sebze gibi yiyecekleri severek yemezler. Fakat yaşlılarda kilo artışı için biber hapı kullanılamaz.

Beslenme yetersizliğinin risk etkenlerinden biri, yaşlılıkta görülen iştahsızlıktır. Çiğneme güçlükleri, hassas ağız mukozası, yutmada şikayetler veya diğer temel hastalıklar iştahsızlığın nedeni olabilir. İleri yaşlarda genellikle koku ve tat duyuları azalır.

Kişisel beslenme biçiminde ve gıda seçiminde kişinin belirli bir gıdayı sindirebilip sindiremediği de son derece önemli rol oynar. Bir yiyeceğin sindirilebilirliği kişiden kişiye farklılık gösterir: ama özellikle yaşlı kimselerde günden güne farklı olabilir.

Bu durum, her türlü beslenme planının hazırlanmasında ve beslenme tedavisinde dikkate alınmalıdır. Bu beslenme planı biber hapı ile desteklenirse kilo verimi daha kolay olur. Fakat yaşlıların diyetinde biber hapı kullanılamaz. Yaşlılıkta artan hassaslık, sebze ve meyve tüketimine engel değildir. Düzenli olarak tüketilen küçük porsiyonların sindirimi, seyrek olarak yenen büyük porsiyonlara göre daha kolaydır.

Yaşlılıkta da protein kayıplarının (örn. hücre yıkımı) telafi edilmesi gerektiğinden, vücut ağırlığının kg’ı başına günde 0,8-1.0 g protein alınması önerilir. Bu miktarın yarısı hayvansal gıdalardan oluşmalıdır (daha yüksek biyolojik değer). Kaliteli protein sağlayıcı gıdalar arasında süt, yoğurt, çökelek, peynir ve yağsız balık ile yağsız et bulunur. Bu gıdalar, patates, pirinç ve tahıl ürünleri gibi bitkisel protein taşıyıcıları ile beraber alınmalıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın