Biber Hapı ile Daha Az Stres

Biber hapıEgzersiz ve stres arasındaki ilişkiyi inceleyen bazı araştırmalar, fiziksel aktivitenin stresi önleyici ve azaltıcı bir etkisi olduğuna dair kanıtlar tespit etmiştir. Egzersiz stres önlemek ve biber hapı’ nın etkisini hızlandırmak için çok iyi bir yöntemdir. Fiziksel aktivitenin, stresin azaltılmasındaki etkisi ile ilgili mekanizmalardan birisi, bireyin öz yetkinlik, öz saygı ve enerji artışı sonucunda zor egzersizleri yapabilme başarısı göstermesidir.

Çünkü bu durum bireyde ilk olarak, yarışmacılık ve uzmanlaşma duygularının gelişmesine, bireyin stresörü daha tehlikesiz ve daha az zararlı algılamasına ve dolayısıyla da daha düşük seviyede stres yaşamasına sebep olur. Diyet sırasında daha az stres yaşamak için biber zayıflama hapı kullanın. İkinci olarak bireyde, yükselen enerji ve öz saygı sayesinde strese karşı daha aktif olarak problem odaklı başa çıkma stratejileri kullanabileceği inancı gelişir.

Ayrıca stresin sebep olduğu kaygı ve egzersiz yapma arasındaki ilişki ile ilgili ilk çalışmalardan birisi DeVries’ in (şiddetli akut egzersizin kas gerginliği üzerindeki etkisini tespit etmek için ileri yaşlı yetişkinlerle yaptığı çalışmadır. DeVries, bu çalışmada egzersizin “sakinleştirici etkisi” olduğu sonucuna varmıştır. Düzenli egzersiz biber hapı açısından çok önemlidir.

Ayrıca Petruzzello ve arkadaşları (1991) yaptıkları literatür taraması sonucunda yazdıkları görüş yazısında uzun süreli bir aerobik egzersize katılım kadar tek seanslık aerobik egzersize katılımın da durum kaygısının azalmasında önemli bir etkisi olduğunu ifade etmişlerdir. Egzersizlerin biber kapsülü kullanımına önemli bir etkisi vardır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın