Biber Hapı ile Gençlik

biber hapı ile gençlikMeskika biber kapsülleri sayesinde istenilen fiziğe gelebilmek için mutlaka doğru tercihler yapılmalıdır. Acı biber kapsülleri sağlıklı zayıflamaya yardımcı ve etkili bir kapsüldür. Mutlaka düzenli kullanmaya özen gösterilmelidir. İstenilen fiziğe gelebilmek için acı biber kapsülleri tercih edilmelidir.

Bu etkenlerden biri de, vince parry ve meslektaşlarının manhattan’da tasarladıkları “hastalık markalaştırma” çalışmalarıdır. Küreselleşme çağında, zengin ve gelişmiş ülkelerde “eli ayağı verinde durmayan” çocuklara teşhis koyulup ilaç yazılması, “parmaklarıyla tempo tutan” yetişkinlere yaşam boyu kullanacakları maddeler reçetelenmesi, sınırların hemen dışında milyonlarca çocuk ve yetişkin önlenebilir ve tedavi edilebilir ölümcül hastalıklardan hayatlarını kaybederken sürüp gidecektir.

Elbette bu durum pek çok pisliğin içinden sadece bir tanesidir. Hayatın olağan akışında görülebilecek belirtilerin ilaçla tedavisi için milyarların harcanması sadece add gibi üzerinde uzlaşılamayan rahatsızlıklar için geçerli değil. Yüksek tansiyon gibi çok daha iyi bilinen sağlık sorunları için dahi, durumun aslında hastalık mı, yoksa gelecekteki hastalık için risk etmenlerinden birisi mi olarak tanımlanacağıyla ilgili hararetli tartışmalar yaşanıyor. Sağlıklı yaşam tarzı ve kırmızı biber hapı ile kilo verebilirsiniz.

Bireylerin sağlıkları ve topluma maliyeti açısından bakıldığında hiç ilaç kullanmamak daha faydalı olabilecekken, acaba haddinden fazla insana mı hasta damgası vurulup ilaç yazılıyor? Adelaide’ deki dünyaca tanınmış healthy skepticism (sağlıklı şüphecilik) örgütünün yönetimine yardımcı olan avustralyalı pratisyen hekim Dr. Peter Mansfîeld, endüstri reklamlarının en ünlü eleştirmenlerinden biridir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın