Biber Hapı ile Güvenli Kilo Verme

Biber hapı ile güvenli kilo vermeYüzgeçli balıklarla ilgili öneriler biraz daha karmaşıktır. Bu balıklardaki kaloriler biber form hapı rahatlıkla yakılabilir. Bu sebeple biber hapı ile uyguladığınız diyetlerde balık tüketebilirsiniz. Bu  Bu balıktaki doğal toksinler hem uskumrugil hem ciguaterayı kapsar. Bakterilerden farklı olarak, bu toksinler ısı istikrarlıdır, bu da ısıtılarak balıktan atılamayacağı anlamına gelir. Ciguatera zehirlenmesi gıda zehirlenmesiyle birçok ortak yöne sahiptir, fakat bu aynı zamanda nörolojik semptomlara da yol açabilir. Ciguatera zehirlenmesinin klasik semptomu dilde sıcak ve soğuğun tersine çevrilmesidir.Ciguatera zehirlenmesi riskinizi azaltmak için, tropik bölgelere gittiğinizde yerel olarak avlanmış hani balığı, amberjack ve kırmızı levrekten kaçının. Bu özellikle Florida, Karayipler ve Havai’de sorun teşkil eder. Ayrıca, her yerde barracuda yemekten sakının.

Birçok kişi ve kurum gıdaların güvenliğinin korunmasında işleve sahiptir. Çiftçiler ve gıda işlemcileri söz konusu tehlikelerin gıdalara girişini hem çiftlikte hem kendi fabrikalarında kontrolleri geliştirerek engelleyebilirler. Restoran ve evdeki aşçılar işlenmemiş gıda ürünlerindeki tehlikelerle mutfakta mücadele edebilirler. Hükümet gıda endüstrisini, gıdalara bakteri bulaşmasının önlenmesinde en iyi uygulamaları benimsemesi için teşvik etmek amacıyla güçlü standartlar geliştirmeli ve bunları mecbur tutmalıdır. Bu beslenme kuralları biber hapı destekli beslenme için de geçerlidir.

Bugün, bir gıda güvenlik temsilciliği et ve kümes hayvanları ürünlerinin yönetmeliğini düzenlerken bir diğeri deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünleri dahil diğer tüm gıdaları düzenler. Gıda güvenlik yönetmeliklerinin bu dağınık hali gıdagüvenlik korumalarında birçok uçuruma yol açar. Örneğin:

  • Gıda ürünlerinde hayvan gübresinin kullanımı sayısız gıda ve su kaynaklı vakalarla bağıntılıdır, fakat neredeyse hiçbir denetime tabi değildir.
  • Yumurtanın güvenilirliği gibi konular daha onlarca yıl çözümsüz kalabilir çünkü paylaşılan yetkiler gerekli yönetmeliklerin gelişimini önlemektedir.
  • Bazı alanlarda denetim kaynaklan çift taraflı işlerken diğer alanlarda hiç yoktur.
  • Gıda güvenliğini iyileştirmek amacıyla oluşturulan yeni programların niteliği, örneğin et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri için HACCP programları FDA ya da USDA tarafından idare edilmesine bağlı olarak büyük ölçüde değişkenlik gösterir.
  • İthal ürünler, bunların üstünde FDA’nın ya da USDA’nın yetki sahibi olmasına göre tamamen farklı biçimlerde işlenirler.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın