Biber Hapı ile Hedefe Ulaşabilir miyim?

Biber hapı ile hedefinize kesinlikle ulaşacaksınız. Fazla kilolarınızdan kurtulmanın tek yolu dengeli beslenmektir. Ayrıca sağlıklı olabilmek için kesinlikle düzgün yiyecekleri tercih etmelisiniz. Kilo problemlerini aşmak için kesinlikle diyet çözüm değildir. Yani yapmanız gereken doğru şekilde kilo vermek için meksika biber hapı kullanmalısınız. Bu, hem doğru hem yanlış. Doğrudur; çünkü bal bilinmeyen zamanlarda bile vardı ve izlerine bütün büyük uygarlıklarda rastlanmaktadır. Yanlıştır çünkü bal yalnız sayıları az olan, ayrıcalıklı kişiler taralından sınırlı olarak tüketilmiştir.

Bal ender bulunan pahalı bir üründü. Halk, onu doğada bulduğu yabani şekliyle tüketmekle yetindiği için ender bulunurdu. Balı kendi üretmeye kalktığı her seferindeyse, çok çalışmasının karşılığında az ürün alıyordur. Bu nedenle günümüzdeki şeker tüketimiyle hiçbir ilgisi yoktur. Yapay Tatlandırıcılar toz ya da küp şekeri ortadan kaldırmayı başarırsamz, büyük bir olay olur bu. Bunu iki şekilde yaparsınız, ya ondan  vazgeçer ya da yerine yapay bir tatlandırıcı kullanırsınız. 4 temel tip yapay tatlandırıcı bulunur. Polyols dışında hiçbiri hiç enerji vermez. Bu yüzden hiçbir besleyici değerleri yoktur. Kilo sorununa karşı alınacak önlemlerin en başında biber hapı gelmektedir.

Sakarin1879’da keşfedildiği için tatlandırıcıların en eskisidir. İnsan organizması tarafından kesinlikle  emilmez ve şekerdeki sakaroza göre 350 kat daha fazla şeker tadı verir. Asitli ortamda ve orta ısıda dayandığı için daha uygundur. Aspartam çıkıncaya kadar yapay tatlandırıcı ticaretinde çok önemli yer tutmuştur. Siklamatlar 1937 yılında keşfedilmesine karşın, sakarinden daha az tanınır. Benzenden yapılır, sakarine göre dana az tat verir, kimi zaman ağızda buruk bir tat bıraktığı için eleştirilir.

Bununla birlikte ısıya karşı çok dayanıklıdırlar. En çok kullanılanı sodyum siklamattır ama kalsiyum siklamat ve siklamik asit de bulunur. Aspartam chicago’daki Searle laboratuvarları’nda bir araştırmacı olan James schlatter tarafından 1965 yılında keşfedilen aspartam, iki doğal aminoasitin, aspartik asitle fenilalaninin karışmasından oluşmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın