Biber Hapı ile İlgili Detaylı Bilgi

Biber hapı ile ilgili detaylı bilgiBöbreklerin su düzenleyici rolü üzerinde bu kadar çok durması, su gereksinimi duyan vücudun “yetersizlik giderme” mekanizmaları hakkındaki bilgisini kısıtlıyor. Bu aşamada biber form hapı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Biber hapı ile ilgili detaylı bilgiyi aldıktan sonra kullanmak daha fazdalı sonuçlar almanızı sağlar. Öyle görünüyor ki, meslektaşım vücudun susuzluk duygusunun vazopresin, antidiüretik hormon ve reninanjiyotensin sistem gibi, vücut dehidrasyona girdikten sonra susuzluğu gidermek için devreye giren elemanların yaşamsal rolleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyor. Su tüketimi en az burda olduğu kadar biber hapı kullanımı sırasında da önemlidir. Dehidrasyonun vücut suyunun yüzde 5’inin kaybediimesiyle birlikte ortaya çıkan bir sorun olduğunu ve vücudu bu miktarda su kaybedene kadar bekleyen birinin herhangi bir “sıvı” içerek yetersizliğini giderebileceğini sanıyor. Bu görüş yirmibeş yıl önce bize mantıklı gelebilirdi. Ama bugün yalnızca Amerika’nın en saygın tıp fakültelerinden birinin insan fizyolojisi konusundaki üzücü bilgisizliği yansıtıyor.

Dr. Valtin birçok yerde yayımlanan makalelerinde suyun bir besin öğesi olduğunu hesaba katmamış. Geçişimden sonra “serbest” kalan suyun yetersizliğinden etkilenen fizyolojik fonksiyonlar bozulursa, su yaşamsal “hidrolitik” görevini yapamaz. Meslektaşımın gözünden kaçan diğer nokta hücre içindeki ciddi dehidrasyondur. Dehidrasyonda hücre içinden yüzde 66, hücre dışı sıvıdan yüzde 26 ve kılcal damar ağı içinde kısıtlı kalarak dolaşım sisteminin bütünlüğünü koruyan kan dokusundan yalnızca yüzde 8 su kaybı olur. Bu su kaybı biber hapı ile kilo verme sırasında da gerçekleşir. Bu nedenle biber kapsülü kullanımı sırasında bol su tüketmek şarttır.

Philippa M. Wiggin, pozitif yüklü iyon pompalarının çalışmasını kontrol eden mekanizmaların suyun enerji dönüştürücü özelliğine gereksinim duyduğunu göstermiştir: “Katyon nakli ya da ATP sentezi için gerekli enerji kaynağı fosforlanmış iki ara öğenin ara yüzde su gerektiren karmaşık işlemlerde küçük katyonlarla polifosfat anyonlarının kimyasal gücünün artışında yatar.” Vücut sıvıları susuzluk hissedilene kadar yoğunlaştığı için vücudun dehidrasyona giren hücrelerinde suyun enerji üreten özellikleri kaybolur. Bu nedenle, dehidrasyona karşı önlem almak onu tedavi etmekten daha önemlidir. Suyun katyon naklindeki rolünün anlaşılmasıyla birlikte, vücudun mantıklı ölçüler içinde gereğinden fazla su almasının Dr. Valtin’in insanlara önerdiği gibi, onu kurutup susuzluk sorunlarıyla karşı karşıya bırakmaktan daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın