Biber Hapı ile Kendinize Doğruları Seçin

Şimdiki çalışmalar aşırı yiyenlerde tatlı di­şi olduğu gibi bir de ‘yağ dişi’ olduğunu göstermektedir. Baş­ka bir deyişle, aşırı yiyenlerin çoğunluğu seçtikleri yiyecekteki yağa karşı şiddetli istek duymaktadırlar. Bunun nedenlerinden biri yağın midede diğer yiyeceklerden daha uzun kalması ve böylece daha uzun süre tok tutmasıdır. Tuzlu abur cubur yi­yecekler çok fazla yağ içerirler ve ‘fazla yiyeceği’ bu kategori­de olanlar yemeyi kesmekte zorlanırlar çünkü, mideleri her zaman belirli bir miktar yag depolamaya alışmıştır. Biber hapına uyum sağlamak aşağı yukarı bir ay süreceği için tuz­lu abur cubur yiyeceklerden uzak durmaya çalışan çok yemekten şikayet edeneler devamlı açlık hissedebilirler ve ‘sade­ce’ bir tane çubuk kraker ya da fıstık yeme girişiminde bulu­nabilirler. Biber hapı etkisi ile eskiden hissettiğiniz açlık hissini hisstemeyeceksiniz. Biber hapı içerisinde bulunan Guarana bitkisi ilegünü daha zinde ve sağlıklı geçireceksiniz.

Kuruyemişte aşırıya kaçanlar, kuruyemişin kokusundaki kimyasal Pyrazine’den etkilenirler. Pyrazine’nin buharı, kuru­yemiş yediğiniz veya kokladıgınız zaman beynin eğlence hissi veren zevk merkezini harekete geçirir. Bu, tabii ki, yiyeceğin aşırı yiyecek özelliklerine ekleniyor çünkü yapmaktan mutlu olduğunuz bir şeyden vazgeçmeniz zordur. Ayrıca, çikolata da pyrazine içerdiği için çikolatalı kuruyemişler, yaygın bir ‘aşırı yiyecek’ türü olmaktadırlar.

Her günün belirli zamanlarında çenemizi oynatmak (yemek yemek), aynı zamanda psikolojik bir ihtiyaçtır. Eğer bu ihtiyaç giderilmezse -mesela, sadece yumuşak ve kremalı yiyecekler yerseniz- acilen karnınızı doyurmak için abur cubur şeylere yö­nelirsiniz. Bu ihtiyacınızı havuç, kereviz, donmuş şekersiz pop­lar yiyerek veya şekersiz sakız çiğneyerek karşılayabilirsiniz.

Pyrazine’

Etiketler: , , ,

Yorum yapın