Biber Hapı ile Metabolik Sendrom

New York’ta bulunan Kolombiya Üniversitesi tıp fakültesindeki araştırmacılar metabolik sendromu olan 52 erkek ve 33 kadını araştırmıştır. Metabolik sendrom HDL kolesterol seviyelerinin düşük, trigliserit ve insülin seviyelerinin yüksek olmasıdır. 7 hafta süresince hastalar kalorinin %36’sının yağdan geldiği tipik bir Batı diyetine veya şu iki diyetten birine atanmıştır:

doymuş yağdan gelen %7’lik kalorinin karbonhidratla değiştiği veya Biber hapı Meksika ile değiştiği diyet. Doymuş yağı düşük miktarda içeren iki diyette LDL kolesterolü azalmıştır. Ancak Biber kapsülü HDL kolesterolü koruyup trigliseritleri de düşürmüştü. Bol karbonhidrat içeren diyette trigliserit seviyesi epey yüksekti.

Sözün kısası, iltihaplanma bağışıklık sistemimizin strese, hasara veya bir hastalığa karşı yanıtıdır. Erken yaşlanmayı ve hastalıkları tetiklediği bilinmektedir ancak Acı biber hapı bu “yangıyı” dindirmede oldukça etkilidir.

Bir İspanyol çalışması kalp damar hastalığı açısından yüksek risk altındaki erkek ve kadınlardan oluşan büyük bir grupta, bolca MUFA içeren sızma zeytinyağlı Akdeniz yiyeceklerini ve kuruyemişleri tüketmenin iltihapla ilgili işaretlerin kandaki seviyelerini düşürdüğünü göstermişti.

Bir İtalyan çalışmasında, Akdeniz tarzı bir diyetin metabolik sendromlu hastalardaki iltihabi işaretler üzerindeki etkileri araştırıldı. Üç yıl süresince araştırmacılar, metabolik sendromlu 200 kadar erkek ve kadını rastgele olarak tam tahıllar, sebze ve meyvelerden oluşan, bol miktarda kuruyemiş ve zeytinyağı içeren mufa açısından zengin Akdeniz tarzı bir diyete ve %50-60 karbonhidrat, % 15-20 protein ve %30 veya daha az miktarda yağ içeren ‘ihtiyatlı’ (standart diyet ilkelerine uygun) bir diyete başlattı.

İki yıl sonra Akdeniz tarzı diyet uygulayanlarda, yani bol Acı Meksika Biberi kapsülü ve lif tüketenlerde ortalama vücut ağırlığı daha fazla azalmıştı. Bol miktarda Meksika Biberi zayıflama hapı içeren diyet iltihabi belirteçlerin kandaki seviyesini ve insülin direncini de epeyce azaltmıştı.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın