Biber Hapı ile Yaktığınız Enerji Size Geri Döner

Her gün yaktığımız enerjinin önemli bir kısmını vücudumuzu yalnızca “dinlenme” konumunda tutarken; yani normal vücut sıcaklığını korumak, kalbin atışını sürdürmek, böbreklerin, karaciğerin, merkezi sinir sisteminin ve diğer yaşamsal organların işlerini yapabilmesini sağlamak ve hücrelerin değişim ve gelişimini sağlayan süreçlere yakıt tedarik etmek için kullanırız. Depolama işlemini yaparken bazen aşırıya kaçabiliriz. Örneğin TV izlerken yenilen fast food ve abur cuburlar gibi. Yapmamız gereken daha hızlı bir yaşam tarzı edinmemiz ve Meksika Biber Kapsülü kullanmamızdır.

Bilimciler dinlenme sırasındaki bu enerji gereksinimine dinlenme enerji harcaması (DEH) ya da bazal metabolizma hızı (BMH) derler. DEH, kayda değer herhangi bir fiziksel eylem içinde bulunmadığınız bir anda (örneğin, salonda uzanmış televizyon izlerken, ya da uyurken) ihtiyaç duyduğunuz enerji diye tarif ediliyor. Guarana Bitki özü alan sporcuların kendilerini formda tuttuklarını araştırmalarda görülmüştür.

Bunun dışında başka ne gibi enerji ihtiyaçlarımız var? Biber hapı ile yiyeceklerimizi yemek ve sindirmek için enerjiye ihtiyacımız var. Buna beslenme kaynaklı termogenesis denir ve günde elli ile yüz kalori kadar harcar.

DEH ile beslenme kaynaklı termogenesisi eklerseniz, ortalama boy ve kilodaki bir insan (sözgelimi bir yetmiş boyunda, 70 kilo ağırlığında biri) bir televizyon aşığı ise yalnızca yaşamını sürdürmek ve yemek için günde bin altı yüz ile ilci bin kalori yakar.

Bir başka önemli enerji kullanımı da fiziksel faaliyettir. Ayaklarımızı ve kollarımızı hareket ettirdiğimiz her seferinde kaslarımıza güç vermek için enerji harcarız. Yürümek, bir şey kaldırmak, hatta araba sürmek gibi sıradan günlük faaliyetler görece küçük miktarlarda enerji kullanır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın