Biber Hapı Kullanım Esasları

Sporcunun normal enerji gereksinmesi yaşı, beden cüssesi ve cinsiyetine göre değişir. Örneğin, orta derecede beden çalışması olan 18 Biber hapı kullanım esaslarıyaşındaki bir erkeğin antrenman yapılmadığı zaman enerji gereksinmesi günlük 2700 kaloridir. Fazladan kalori alımı kilo artışına neden olacağı için biber kapsülü ile fazla kilolara önlem almak gerekir.

Bu kişi sporcu ve hergün 2 saat ağır antrenman (dakikada 11 kalori) yapıyorsa 1330 kalorilik fazla enerji harcamaktadır. Buna göre bu sporcu günlük 4030 kalorilik enerji sağlayan bir diyet almalıdır. Enerji artışına paralel olarak protein, vitaminler ve minarellerin miktarları da artmalıdır. Bu takviyeler biber hapı kullanımı sırasında farklılık gösterebilir.

Yarış öncesi haftanın ilk üç günü yüksek karbonhidrat, yüksek yağ ve proteinli diyet alınır ve antrenman ağırdır, ikinci 3 gün yüksek karbonhidrat içeren diyet alınır ve antrenman hafifler. Yarış öncesi bol karbonhidratlı diyet alınır. Bu diyet biber kapsülü ile desteklenecek olursa kilo verimi daha kolay olacaktır.

Böylece kasların glikojen depoları artırılır. Yarıştan 3 saat önce dengeli, hafif, gaz yapmayan yemekler; örneğin, tencere kebabı, pilav, komposto, limonata, ekmek gibi yenir. Sıvı çok önemlidir. Aşırı protein alımı uygun değildir. Sporcunun antioksidan gereksinmesi arttığından günde en az 5-6 porsiyon sebze meyve alınmalıdır. Bu miktarlar zayıflamak için biber hapı kullanımı sırasında değişiklik gösterebilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın