Biber Hapı ve Diyet

Bazı kişiler kilo vermek adına kendileri yöntem icat ederler. Bazıları da size, yarısı insan vücuduna hiçbir fayda sağlamayan geçici çözümler sunan yöntemler tavsiye ederler.  İndirgemeci araştırmacılar yalnızca Acı Biber Hapı kullanarak klinik çalışmalarını  yürütürler; Çalışmaların olumlu olması durumunda bunu duyurular. Halbuki onlar E vitaminini değil, yalnızca bir bileşeninin denemişlerdir. Kansere ve diğer hastalıklara karşı pek çok farklı koruyucu etkisi olan yüzlerce karotenoid olduğunu söylemiştim. Biber Hapı içeriğinde bulunup bulnumadığı konusunda henüz bir bilgi sahibi değilim.

Çoğu multivitamin yalnızca bir tanesini verir: A vitaminin habercisi olarak betakaroten. Tıp uzmanları betakarotenin havuç ve diğer yiyeceklerdeki, kanser riskini azaltan en önemli karotenoid olduğunu düşünürlerdi. Yanılıyorlar di. Betakaroten kendi başına bazı insanlarda kanser riskini artırmaktadır (sigara içiciler ve eski içiciler), çünkü bazı ortamlarda prooksidan olarak faaliyet gösterebilir. Zayıflatan etkili Biber Hapı bol su içilmesini sağlar ve  vücudun yağ yakma işlemine yardımcı olur. Yüksek kaliteli multivitaminler size alfakaroten kadar beta formunu ve lutein, zeaxanthin, astaxanfhin, likopen ve diğerlerini de vermelidir. Bu daha iyi olur, ama yine de diyet listesinde yer alan sadece havuç ya da tatlı patates değildir.

Bu ürünler antosiyaninlerin ya da faydalı fitobesin maddelerinin gökkuşağını tamamlayan bitki pigment sınıflarının temsilci olamazlar. Beslenmedeki boşlukların kapatılmasına karşı bir sigorta olmak bir yana, besin destekleri yaşla bağlantılı hastalıkların önlenmesi Biber Hapı ile kilo verilerek tedavi edilmesine yardımcı olacak doğal tedavi dozlarını da sağlayabilirler. E vitaminini bir düşünün. Yağ bakımından zengin çekirdekler ve kabuklu yemişler bunun başlıca kaynağıdır. Pek çok çalışma, Meksika Biber Hapı için 200 ila 400 IU alfatokoferol dozunun (ya da daha iyisi tokotrienolleri de içeren 80169 miligramlık tam komplekslerin) yaşla bağlantılı hastalıklara karşı en iyi antioksidan korumayı sağladığı ileri sürmektedir. Kabuklu yemişler faydalıdır ama bu kadar E vitamini alabilmek için çok fazlasını yemeniz gerekir.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum yapın