Biber Hapı’ yla Rahat İncelme

Benim gözlemime göre, ilk görüşmede, bir öykü alarak güncel problemin detaylı bir anlatımı ile, hasta hakkında bir izlenim kazanmayaBiber hapı yla rahat incelme başlamak ve kendini gözlemleme fikrini sunmaktan fazlasını yapamam. Bu durumda yapılabilecek tek şey biber hapı kullanımıdır.

Bulimiya genellikle sır taşıyan ve sıklıkla da utanç verici bir davranış kalıbı olduğundan hastaya bu kendini gözlemleme raporlarını doldururken herhangi bir zorlanma beklentisi taşıyıp taşımadıklarını sormaya özen gösteririm. Jane, benim net bir tablo görmek istememi mantıklı bulduğunu ve bir zorluk beklemediğini söyledi.

Yine de ben onun yeme ve çıkarma paternlerini paylaşmak konusunda taşıyabileceği en ufak bir tereddüte dair hazırlıklı olmanın önemli olduğunu düşünerek, bu probleme sahip birçok hastayla çalışmış olduğumu, tıkınmaları 1,500 kadar fazla kalori olan hastaları da, günde yirmiyirmi beş defa çıkaranları da gördüğümü söyledim. Yüksek kalori alımına bağlı kilo artışları için kırmızı biber hapı kullanımı uygundur. Görmüş olduğum bazı uç davranışları hastalara anlatmamın onları rahatlatacağından emin değilim, ama şimdiye kadar öyle olmuş gibi görünüyor.

Bir hastanın yeme kayıtlarına ilk defa baktığımda, öncelikle öğünlerin paternine, özellikle öğünlerin atlanıp atlanmadığına, hem tıkınma hem de tıkınma olmayan dönemlerde tüketilen yiyecek miktarına, hastanın ne tür yiyecekleri yediğine veya yemediğine ve çıkarmayla ilgili epizot tiplerine (örneğin düzenli öğünler veya tıkınırcasına yeme) dikkat ederim. Bu tesbitler biber hapı kullanımı sırasında çok önemlidir. Genellikle bu alanların çoğunda veya hepsinde problemler vardır. Bu problemler biber hapı ile aşılabilir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın