Biber Kapsülü ve Bitkisel Diyet Unsurları

Biber hapı zayıflama da Ulusal Soya Fasulyesi Araştırma Merkezi, insanların neden soya fasulyesi yemekten kaçındıklarını anlamak için Yiyecek ve Marka Laboratuarı’na geldi. 40 yaşın üzerindeki insanlarla yapılan bir dizi derinlemesine görüşme, insanların genel olarak soya fasulyesiyle yapılan yiyeceklerin tadıyla, ağızda bıraktığı lezzetle ve dokusuyla ilgili kötü algılara sahip olduklarını ortaya koydu. Kötü algıların bazıları 1960 ve 1970’lerde okul yemekhanelerindeki öğlen yemeği programında kullanılan tatsız soyalı katkı maddesi ile ilgili geçmiş deneyimlerden kaynaklanıyordu.

Biber kapsülü ama soya ile ilgili olaylara dayanmayan algılar da yok değildi. Birkaç kişi, “soya” kelimesini her duyduklarında akıllarına Charl-ton Heston’m 1973 yapımı filminin bir suç klasiği olan Soylent Green geldiğini belirtti. Bu fütürîstik dünyada, tek yiyecek kaynağı “soylent yeşili” adlı gizemli, yeşil bir maddedir. Filmin son anlarında, Charlton Heston soylent yeşilinin kaynağının yeniden şekillendirilmiş insanlar olduğunu keşfeder. Kollarını gökyüzüne uzatır, dizlerinin üstüne çöker ve şöyle bağırır: “Soylent yeşili insanmııııış.”

Kırmızı biber tableti tadı ve dokusundaki yeni gelişmelere rağmen, beklenti asimilasyonu bizi şu tahmine yönlendirir: Eğer insanlar soya içeren bir yemeğin tadının kötü olmasını bekliyorlarsa, tadı kötü gelecektir. Peki ya ilk başta o yemeğin içinde soya yoksa? Eğer insanlar bir malzemenin yemeğin içinde bulunduğuna inanırsa, bu durum yemekten aldıkları tadı farkında olmadan etkiler mi?

Hayali içerik çalışmalarımız, ABD’nin en büyük soya üreticisi olan Illinois’de yürütüldü. Bu çalışmalar için 155 adet PowerBar çikolatası ambalajı, “10 gram protein içerir” ya da “10 gram soya proteini içerir” yazacak şekilde modifiye edildi. İki etiket arasındaki tek fark, göze çarpacak biçimde yazılmış, dört harfli “soya” kelimesiydi.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın