Çevresel Kilo Faktörlerine Biber Hapı

Çevresel kilo faktörlerine biber hapıObezite, çeşitli çevresel parametrelerin, kalıtsal olarak obeziteye yatkın bir organizmanın üzerindeki eyleminin sonucudur. Bu hastalıkdan korunmak için biber hapı kullanılabilir. Bir taraftan çevresel etkenler, bir taraftan kötü beslenme alışkanlığı ve bunun sonucunda oluşan kilolar hücrelerde gerçek bir değişikliğe neden olurlar; öyle ki hücreler başkalaşma ve bölünüp taşıma potansiyeli edinirler. Çevresel kilo faktörlerine engel olmak için biber kilo verdirici kapsül kullanmak akıllıca olacaktır. Çevresel öncüler arasında şunları sayabiliriz:

  • Nitratlardaki nitrosamin;
  • Mangalda pişen gıdalarda ortaya çıkan benzopiren;
  • Böceklere, yabanıl otlara, mantarlara karşı kullanılan zirai mücadele ilaçlan;
  • Gerektiği gibi korunmayan yerfıstığındaki aflaksotin;
  • Bifenolpolikolore’ler (BPC);
  • Vinil poliklorürler (PVC);
  • Bazı ağır metaller, amyant…

Ama bu şekilde değişikliğe uğratılan hücrelerin çoğalmaya başlayıp yağlanması ve tümör oluşturması için, ‘öncü’ denilen başlatıcı bir etken gerekir. Öncüler arasında fazla yağlı et, haşişetülmülûk yağı, alkol, nikotin tüketmek, gıdaları aşırı yüksek ısıda pişirmek gibi kötü alışkanlıklar vardır.

Hücreler ancak birbirini izleyen pek çok anormal safhanın sonucunda yağlı hale gelirler. Dolayısıyla besin faktörü, bazı obezite türlerinde başrolde olmasına karşın, bu zincirin yalnızca bir halkasıdır. Geri kalanları engellemek biber hapı ile sizin elinizdedir. Organizmanın hastalıklara karşı direnme gücü de çok önemlidir, çünkü anormal hücrelerin büyüyüp çoğalmasının kontrol altına alınmasında pay sahibidir.

Ama son otuz yılda kadınlarda tütün kullanımının çok arttığı göz önüne alındığında, önümüzdeki yıllarda, obezitenin kadınlarda görülen fazla kilolar arasında ikinci ya da üçüncü sıraya yükselmesi beklenebilir. Araştırmalar ve istatistikler sonucunda, obezite yapıcı belli başlı nedenler arasında tütün, alkol kullanımı, kötü beslenme alışkanlığı, hava kirliliği, bazı kimyasal ürünler, mesleki etkenler öne çıkıyor.Böyle ifadeler kullanılırken daima temkinli davranmak gerekir, çünkü hastalıktan sorumlu bir etkenle obezitenin ortaya çıkması arasında bağlantı kurmak hep çok zordur. Bununla birlikte yıllar içinde biriken çalışmalar, fazla kilolara zemin yaratan özbesinleri ve yiyecekleri de, tam tersine obeziteye karşı koruma sağlayanları da belirmeye olanak sağlamaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın