Çiftlik Hayatı ve Meksika Biberi

Modern fabrika çiftliklerinde ki bunlar gerçeği söylemek gerekirse sadece ismen birer çiftliktir, inekler temel besin kaynakları mısır ve hububatı mümkün olan en kısa sürede süt ve ete çeviren süt ve et üretim makineleridirler. İneklerin doğal yiyecekleri ot olduğundan elde edilen sonuç biyolojik saçmalıktan başka bir şey değildir. Bu uygulama aslanları çikolata, patates cipsi ve kurabiyelerle besleyerek hayatta tutmak gibi bir şeydir.Fakat Meksika Biberi Kapsülü ile artık her şey serbest.

Michael Pollan inanılmaz derecede güzel ve başarılı olan kitabı The Omnivores Dilemmamda bu durumu şöyle aktarıyor: “yaradılışları gereği otla beslenmeleri gereken hayvanlar ki hayvanların ülkenin ve dolayısıyla da yiyenlerin sağlığına getireceği büyük maliyetlere rağmen bizim tarafımızdan sırf etrafımızdaki en ucuz kalori olmasından dolayı mısır yemeye zorlanıyor.” Çiftlikten çıkan ürünlerle beslenmek mükemmeldir. Bunun yanında Acı Biber kapsülü ile düzenli bir beslenme ise zayıflamanın anahtarıdır.

Buradaki “büyük maliyet” terimi aslında bu konuyu ılımlı bir şekilde ifade etmektedir. Sıkı bir mısır diyeti ineğin asidoz olmasına yol açabilir ki bu da bağışıklık sisteminde genel anlamda bir zayıflamaya sebebiyet vererek hayvanı korkunç hastalıklar karşısında savunmasız bırakabilir. Sığırlar böyle bir beslenme tarzıyla nadiren yüz elli günden daha uzun yaşayabilmeyi başarırlar. Kesim sırasındaysa yüzde on beş ile otuzunun karaciğerinin apselenmiş olduğu görülür. Bazı tahminlere göreyse bu oran daha yüksektir.

Tüm bunlara ek olarak yoğun üretim programlarıyla (buraları boş yere “fabrika” çiftlikler olarak adlandırılmıyor) günümüzde mandıra ineklerinin normalde vereceğinin birkaç kat daha fazlası süt almak sık rastlanılan bir durumdur. Büyüme hormonlarıyla doğal olmayan sağma programları mandıra ineklerinin memelerinin ağrımasına, ağırlaşmasına ve enfeksiyon yaşamasına sebep olur.

Etiketler: ,

Yorum yapın