Çikolata, Avakado ve Biber Hapı

Çikolata avakado ve biber hapıAvokadoyu seçerken parmağınızla ittiğinizde içine çöken yumuşak bir kabuğa sahip olup olmadığına bakacaksınız. Çürük, darbeli veya yarılmışlarından kaçının. Gözyaşı şeklindeki kabuklanyla ağaçlarda yetişirler ve zengin bir tada sahiptirler. Olgunlarını kesmek için keskin bir bıçağı çevresinde, çekirdeğin etrafından gezdirin. Sonra ikiye bölün. Çekirdek hâlâ bir yarısında kalmış olacaktır. Bıçakla dikkatlice çekirdeği yarın ve ikiye ayırın. Kabuğu dikkatlice soyabilir veya uzun dilimler veya parçalar halinde kabuklanyla yiyebilir ve bir kaşıkla kabuğundan ayırabilirsiniz. Bu meyveyi Acı biber hapı ile desteklediğiniz diyetlerde tüketmeniz faydalı olacaktır.

Bütün, taze, kabuklu avokado buzdolabında bir veya iki gün saklanabilir. Ham avokado bir kağıt torbada ve mutfak dolabının içinde bir veya iki gün saklanarak olgunlaştırılabilir. Kalan parçasının kararmasını önlemek için, limon suyu ile kaplayın, bir poşete koyup buzdolabında saklayın.

Bizi zevkten bayıltan, her öğünümüzü veya ara öğünümüzü daha tatlı kılan, Düz karın diyetinin en lezzetli Biber hapı çeşidi. Yazımızdaki Biber hapı bölümünde yer alan siyah çikolatanın şekeri az, doymamış yağları çoktur. Kakao oranı yüksek olan paketinde genellikle belirtilir daha koyu, daha az tatlı, biraz daha acıdır. Eğer çikolatayı süte katarak tüketiyorsanız siyah çikolatanın tadını korumak için yavaş yavaş ekleme yapın. Çikolatayı büyük dilimli bar veya draje formunda satın alabilirsiz. Drajeleri daha çok severiz çünkü ölçmek ve tüketmek kolaydır.

Orijinal paketinde kuru ve serin (1524 derece) bir yerde saklayın. Açıldığında çikolata havası alınmış bir kaba veya kutuya aktarılmalı ve buzdolabı (iyi) veya derin dondurucuda (en iyisi) saklanmalıdır. Uzun süreli saklamalarda çikolata beyaz bir tabaka edinir. Görüntüsü iyi gözükmese de yenmesi güvenlidir. Tek çözüm: eritince tabaka vok olur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın