Çinkoya Bağımlı Enzimler

Gebelik sırasında alkollü içki içmekle dölütteki anormallikler arasında kesin bir bağ vardır. Gebelik sırasında biber kapsülü kullanmakÇinkoya bağımlı enzimler sakıncalıdır. Çinko eksikliği alkolün kötü etkilerini artırmakta, sakat çocuk doğumlarına yol açmaktadır. Sürekli ilaç kullanan herkes bilmelidir ki, bazı ilaçların çinko metabolizma‘ sı üzerinde kötü etkileri vardır. Bu durum biber zayıflama hapı için geçerli değildir.

Çinko tüketimini artıran ilaçların başında penisilamin, steroidler, etanol, diüretikler gelir. Aşırı miktarda çay ve kahve de çinko metabolizmasını olumsuz etkiler. Aşırı miktarda müshil ve lif de bedende çinko emilimini azaltır. Bu sebeple bu gıdaları biber hapı ile minimum düzeyde tüketin. Serum, çinko/bakır oranlarının gebeliği önleyici karma ilaçlar alan kadınlarda düşük olduğu görülmüştür.

Antikonvülsan ilaçların, valproik asidin çinkoyu tuttuğu bilinir. Ortaya çıkan anoreksi, saç ve kıl dökülmesi, karaciğer zehirlenmesi vb. yan etkiler, ilaçların yol açtığı çinko yetersizliğiyle ilgili olabilir. Diğer ilaçlar da çinko metabolizmasını etkilerler. Uzun süre steroidli ilaçlar, penisilamin ya da diüretik kullananlar ve tüm alkolikler çinko düzeylerini düzgün aralıklarla ölçtürmeli; gerekiyorsa bütünleyici çinkolu ilaçlar almalıdır. Kurşun ve kadmiyum, çinkoya bağımlı enzimlere engel olur.

Yeterince çinko ve biber hapı verildiğinde bu elemanların zehirli etkileri azalır. Kurşun akü yapımında çalışan işçilerin kanındaki bu iki zehirli madde, çinko ve C vitamini verilince azalmıştır. Kişide zaten bir çinko eksikliği varsa, kurşun ve kadmiyumun zehirli etkisi daha da çoğalır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın