Çocuklarda Obezite Riski

Büyüklere göre çocuklarda daha fazla görülen obezite riski artık zaman ilerledikçe artmaktadır. Dışardan beslenmeye alışacan çocuklar ne kadar zararlı olduğunun farkında olmadan yemeye devam ediyorlar en azından büyükler için çözüm bulunuyor mesela zayıflama hapı biber hapları büyükler için yarar sağlamaktadır fakat biber kapsülünün çocuklara kullanılması yasaktır. Bu yüzden alınacak herhangi bir önlemleride yoktur. Yetişkinlerde obezite olan kişilerin biber kapsülü kullanmaısnı öneriyoruz.

Büyük plakların içi sarı veya sarıbeyaz bulamacımsı bir madde içerir; bu büyük plaklara ateroma {“atheroma”  yunanca bulamaç veya lapa anlamlarına gelen kelimeden türetilmiş) ismi verilir. Bir plağın üstü fibröz bir örtü ile örtülüdür (“fibrous cap”). Bunun altında düz kas hücreleri, kandaki monositlerden kaynaklanan makrofajlar ve diğer iltihap hücreleri kollagen ve elastik liflerden oluşan bir matriks, hücre içinde ve hücre dışında oturmuş lipid birikintisi vardır. Lipid birikintisi başlıca kolesterol ve kolesterol esterlerinden oluşmuştur. Üstteki fibröz örtü çatlayabilir, lapamsı materyel dolaşıma geçerek arterin distalinde kolesterol embolilerine yol açabilir; plağın ülsere olması ile üzerinde trombus gelişebilir. Sağlıklı şekilde kilo vermek özellikle yetişkinler için acı biber hapı etkili olacaktır.

Plak içine kanama plağı büyüterek rüptürü kolaylaştırabilir. Plakta kalsifikasyonlar sıktır. Bunlar oluştuğu zaman bu artık basit bir fibröz plak değil komplike bir plaktır. Aterosklerotik hastalığın bir lipid metabolizması bozukluğu sonucu geliştiği açıktır. Bu hastalığı anlamak için lipid metabolizmasını bilmek gerekir. Lipid metabolizması bölüm 8’de tartışılmıştır. Beslenme tarzı ve dislipdemi ile koroner kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi kanıtlayan önemli nüfus çalışmaları. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konudaki ilk büyük nüfus (popülasyon) çalışmasını ancel keys ve arkadaşları yapmıştır45 7 ülke çalışması diye adlandırılan bu çalışma abd, yunanistan, finlandiya, hollanda, japonya, yugoslavya (eski) ve italya’daki 16 kafilede yapılmıştır. Bu ülkeler koroner kalp hastalığından (kkh) ölüm oranları farklı ve istatistik kayıtları güvenilir olduğu için seçilmiştir. Bu kafilelerin 5, 10 ve 25 yıllık sonuçları yayımlanmıştır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın