Diyabet ve Biber Hapı Kullanımı

Biber haplarını genellikle sağlığı yerinde olan kişilere tavsiye ediyoruz. Kesinlikle diyabet hatalarının kullanmasını yasaklıyoruz. Diyabet ve kalp rahatsızlığı olan kişilere zarar vereceği için bu gibi rahatsızlığı olan kişilere genellikle dengeli beslenmeleri önerilir. Çünkü Biber kapsülü kilo verdirmede yardımcı olduğu için o tür rahatsızklıkların farklı haplar kullanmaısndan dolayı iki hapın bir arada kullanılması doktorlar tarafından kullanılmaması öneriliyor.

Biber haplarını genellikle spor yapamayn çalışan bayanların kullanılması için ev hanımları vs. gibi kişilerin kullanılması öneriliyor. Biber hapı tamamen bitkisel olmasına tağmen orjinal Biber hapı olmasına özen gösteriniz. Rus kimyager Kirchoff bitki karbonhidratı olan nişastayı zayıf asitlerle kaynatarak üzümden elde edilene benzer bir şeker (glukoz, msır şurubu) elde ettiğini bildirmiş; 1844’te Alman kimyager Schmidt karbonhidratları C, H, ve O atomlarından oluşmuş bileşikler olarak tanımlamış; 1856’da ünlü Fransız fizyolog Claude Bernard hayvanlardaki karbonhidrat deposu olarak karaciğerdeki glikojeni göstermiştir.Karbonhidratların Yapılarına Göre Sınıflandırılması Monosakkaridler. Bunlar daha basit karbonhidratlara hidrolize edilemeyen temel karbonhidratlardır.

Bunların üç karbonlu olanlarına trioz, dört karbonlu olanlarına tetroz, beş karbonlu olanlarına pentoz, ve altı karbonlu olanlarına hekzoz adı verilir Monosakkaridler aldoz veya ketoz şeklinde olabilir. Monosakkaridlerin asimetrik karbon atomları olabilir (glukozun 4 adet); bu nedenle çeşitli izomerizmler vardır ve bunlardan D ve L izomerizmi önemlidir. Disakkaridler. İki monosakkaridin bir araya gelmesi ile oluşur ve hidroliz ile kendilerini oluşturan iki monosokkaride ayrılırlar. Biber kapsülü araştırması yaparak kullanmaya başlayın.

Örnek olarak mannoz iki molekül glukozdan, sofra şekeri olan sükroz bir molekül glukoz ve bir molekül fruktozdan (süt şekeri olan laktoz bir molekül galaktoz bir molekül glukozdan oluşmaktadır. Oligosakkaridler. 310 molekül hekzozdan oluşan sakkaridlerdir. En yaygın bir oligosakkarid bitkilerin başlıca çatı elemanı olan selülozdur. Glukoz moleküllerinin bağlanmaları ile oluşur. İnsanlarda bu bağları kıracak sindirim enzimi bulunmaz. Kaim barsaktaki bakteriler selülozu bir miktar hidrolize edebilirler ama insanlar için önemli bir besin değeri yoktur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın