Diyet Psikolojisi

Genelde psikolojik stresten fizyolojik strese geçiş yaptığımızdan, stresin sebebi giderek daha fazla bilinçaltına atılmaktadır. Kaynağı bilincimiz için daha belirsizdir. Normalde bilinçli olarak psikolojik problemlerimizin farkındayızdır. Örneğin zor bir ilişki yaşıyoruz ve duygulardan kaynaklanan bu problem için kolay bir çözüm ya da açık bir “çıkış yolu” yokmuş gibi gözüküyor ama var Biber zayıflama kapsülü sizi strese sokmadan kilo vermenizi sağlar. Bu bir insanı bir arkadaşına “Bu ilişki problemi beni gerçekten strese sokuyor!” demeye itebilir.

Bunun gibi, bir sonraki yılın programını belirleyen zor bir stratejik plan üzerinde çalışıyorken, bu işin zihinsel açıdan stres yarattığının farkında olabilirsiniz. Ve tabii ki, fiziksel stres, kasınız incindiğinde ya da bileğinizi burktuğunuzda genellikle bunun bilincindesinizdir çünkü bu acı vericidir fakat Biber hapı kullanan kişilerde stresli durumlar gözlenmemiştir, dikkatinizi çekmek için küçük bir ağrıdan daha iyi bir şey olamaz. Aksine, genellikle duygusal stresin bilincinde değilsinizdir. Yani duygusal streste, kendimizi genellikle “stresli” hissederiz ama bilinçli bir şekilde “niye” stresli olduğumuzun farkında değilizdir.

Bu, duygusal stresin kökenini limbik sistemdeki ve beyin sapındaki kalım merkezlerinden alması ve bu nedenle zamanının çocuğunu bilincimiz dışında çalışarak geçirir. Aslında, psikolojik, zihinsel ve fiziksel stresin epey bir kısmının kökleri duygusal kalım sistemimizdedir. Yani, siz psikolojik stresinizi ilişkinizin bitmesine bağlarken, bu stresin büyük bir kısmı beyin sapınızın derinliklerindeki, insanlarla bağlantınızın yitimiyle etkinleştirilen panik sistemi olarak adlandırılan kalım sisteminden kaynaklanır ve bu durum Acı biber hapı ile engellenebilmektedir. Mutsuzluk, acı ve depresyon duygularınızın üretildiği yer burasıdır ve bu sebeple de ayrılık bunalımı sistemi olarak adlandırılır.Bunun gibi, bilinçli olarak bir sonraki yılın programındaki bütün karmaşık ve genelde çelişkili durumları halletmek için gerekli olan zihinsel çabaya atfettiğiniz stres muhtemelen ayrıca önemli bir duygusal bileşen de içermektedir. Örneğin, büyük mali bir anlaşmayı bağlamak için önemli bir toplantınız var ama bu toplantı kızınızın doğum gününe denk geliyor ve kızınızın büyük gününü kaçırarak onu hayal kırıklığına uğratmayı istememe duygunuz, zihinsel kararı alma eyleminizi stresli hâle getiriyor.

 

Etiketler: , , ,

Yorum yapın