Diyetinize Biber Kapsülü ile Önem Katın

Kırmızı biber hapı nihayet, madde tüm elle dokunulabilirliğini kaybedip insan tarafından sadece ses olarak algılandığında, titreşimleri insan duyularıyla algılanması en zor seviyeye gelmiş olur. Bu akash, yani eter (ruh) elementidir.

Biber kapsülü Prithvi aşamasında enerji en yoğun ve bileşik halindedir, atomlar çok sıkışık olarak bir arada bulunur. Apah’da yoğunluk biraz hafiflemiştir; atomlar daha dağınık haldedir. Agni seviyesinde madde hâlâ bileşik haldedir, ama vayu’da maddenin yapısı ve bileşikliği kalmaz. Sürecin sonundaki akash seviyesinde algılanabilir cisim kalmamıştır. Maddesel dünyanın ötesinde bir titreşim söz konusudur. İnsan bedeni de bu beş elementten meydana gelir. Bunlar dengedeyse kişi sağlıklıdır. Dengesizlik halinde hastalıklar meydana gelir. Bir tattwadaki dengesizlik derhal diğer dördünü de etkiler. Beş element ve üç guna ile, bunların karşılıklı etkileşimlerinin insan üzerindeki etkileri kuzey Hindistan’daki tıp anlayışının temelini oluşturur.

Meksika biber tableti nasıl ki üç guna yaradılış oyununu yönetiyorlarsa, üç güçte vayu, pitta ve kapha  (hava, safra ve mukus) insan sisteminin düzenini sağlarlar. İnsanın bedensel ve ruhsal açılardan sağlıklı olabilmesi bu üçünün uyumlu bir dengede olmasına bağlıdır. Bu denge sağlandığı sürece sindirim sistemi iyi çalışır, nefesler düzenli ve yavaş olur, çalışmak zor gelmez, büyüme ve gelişme doğal ve en yararlı biçimde gerçekleşir. Bu elementlerden herhangi birindeki aksaklık sistemin dengesini bozar. Acı ve hastalıklar kaçınılmaz olur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın