Diyetlerle Zayıflama Sağlanamaz

Diyet ve gıda endüstrisinin kıskacına girmiş insanların çoğu “light gıdalar” tüketerek zayıflayacağına inanır. Bu gıdaların ortak özelliği Diyetlerle zayıflama sağlanamazşekerden ve yağdan arındırılmış olmalarıdır. Buna rağmen çevrenizde uzun yıllar yalnızca light gıda tükettiği halde zayıflayamayan insanlar görürsünüz. Bu kişiler biber hapı kullanarak zayıflayabilir.

Çünkü light gıdalar, insanların yediği yemekten zevk almasını engellemek dışında hiçbir işe yaramadığı gibi, içindeki kimyasallardan dolayı da organizmaya zarar verir. Bu tip gıdalarla kilo vermek yerine biber hapı kullanarak zayıflayabilirsiniz. Peki yağdan ve şekerden arındırılmış gıdalar almasına rağmen, beden “kilosunu sabit tutma”yı nasıl başarıyor? Bunu araşuran uzmanlara göre, vücut “öyle ya da böyle” ihtiyaç duyduğu enerjiyi alıyor.

Illinois Üniversitesi’ nde küçük çocuklara bir gün boyunca light gıdalar veren uzmanlar, çocukların ertesi gün normal yemeye geçtiğinde daha fazla yiyerek önceki günden oluşan enerji açığını dengelediklerini gözlemledi. Biber zayıflama hapı ve normal beslenme düzeni zayıflamak mümkündür. Mekanizmanın böyle işlediğini, light gıda üreten şirketlerin yaptırdığı araşurma sonuçları da gösteriyor.

Mesela “Olestra” adlı light yağı yirmi ay boyunca köpekler üzerinde deneyen şirket, köpeklerin bu yağla zayıflamadığı gibi şişmanladığı ortaya çıkarmasına rağmen, ürünü “zayıflatıcı” olarak pazara sürebiliyor. Benzer bir araştırmayı fareler üzerinde yapan rakip şirket General Foods Inc. de benzer sonuçlara varıyor.

Bu ve benzeri araştırmalar, insanların light gıdalar tüketerek zayıflayamadıklannı gösteriyor. Çünkü aldığımız gıdanın enerjisi ne kadar yüksekse o kadar çabuk doyarız.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın