Doğanın İki Mucizesi: Acı Biber ve Çilek

Çilek zengin folat, C vitamini, K vitamini ve B vitamini içeriği ile göz doku üzerindeki iltihap yapıcı maddelerin zararlı etkilerini azaltır. Bu sayede yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve buna bağlı görme bozukluğuna yakalanma riskini bol çilek tüketimi ile azaltabilirsiniz.

C vitamini yönünden zengin bir meyve olan çilek tüketimini düzenli olarak gerçekleştirmeniz sayesinde eklem iltihaplanması yani romatoid artrit’e yakalanma riskini de azaltmış olursunuz. Bu sayede Biber hapı ile zayıflarken hem fazla kiloların yükü azalır hem de eklemlerdeki sancı azalır. Şayet romatoid artrit’e yakalanmışsanız, bu durumda bol C vitamini ve çilek tüketerek bu rahatsızlıktan kurtulamassmız. Aynen kanserde olduğu üzere. Zira toksik radikaller yani iltihap yapıcı maddeler eklemlere vereceği zararı vermiştir. Bu zararı ve harabiyeti geriye döndürme durumu söz konusu değildir. Ancak yeni toksik radikallerin oluşumunu engelleyerek mevcut olan romatoid artritin daha da kötüleşmesini engellemiş olursunuz. 20.000 denek üzerinde yürütülen bir araştırmada 146 deneğin, fazla çilek ve C vitamini tüketerek romatoid artrit geliştirmediği, buna karşılık 1993-2001 aralığına denk gelen aynı zaman diliminde ise diğer deneklerin romatoid artrite yakalandığı belirlenmiştir. Çileği fazla tüketenlerin tüketmeyenlerle karşılaştırıldığında, üç kat daha fazla romatoid artrit geliştirdiği belirlenmiştir.

Çileğin, bu kısmın en başında da belirttiğim üzere, 600’den farklı türü bulunmaktadır. Bizim en yakından tanıdığımız çilek türleri Fragaria Virginia ve Fragaria chillioensis olarak isimlendirilmektedir. Üretimi eski Roma’ya dayanmaktadır. Orta çağ ile Avrupa’ya yayılmış ve Avrupa ülkeleri ve A.B.D.’deki üretimler esnasında farklı türleri de yetişmeye başlamıştır. Ancak tıbbi etkileri ve yararlı bir gıda maddesi kimliğinde olarak tüketimi ancak 18. yüzyıl ortalarında mümkün olmuştur. 1714 yılında bir Fransız araştırmacı Mühendis, çilek üzerinde araştırma yapmak üzere çalışmalar bile yapmıştır.

Yani bahçenizde büyüttüğünüz o küçük sulu ve lezzetli meyve aslında bir deva kaynağıdır. Aynı şekilde Meksika çöllerinin kızgın kumlarında yetişen acı kırmızı biberler de küçük olmasına rağmen deva doludur. İnsanların çok sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı olurlar. Ancak neredeyse yenemeyecek kadar acı oldukları için kapsül formunda insanlara Biber hapı zayıflama kapsülü olarak sunulurlar. Meksika Biber Hapı da Çilek de sağlık açısından faydalıdır. Bu nedenle tüketimine ve kullanımına özen gözterin.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın