Düzenli Kilo Vermek için…

Metabolizmanın düzenli ve sağlıklı olarak yürütülmesi için gereken bazı esansiyel (vücutta imal edilemeyen, biyolojik değeri yüksek) amino asitlerin sadece ette ve özellikle kırmızı ette bulunduğunu burada bir kere daha belirtmekte yarar görüyorum. Metabolizmadan kaynaklanan kilo artışları için biber hapı kullanımı gerekmektedir.

Düzenli kilo vermek içinÖzellikle gelişme çağındaki çocuklarda, sporcularda, hamilelik, süt vermede ve nekahet dönemi gibi dönemlerde bedenin protein ihtiyacında artma söz konusudur. Yeri gelmişken belirtelim; çocuklar ve hamileler biber hapı kullanamazlar. Çünkü proteinler kas kidesinin oluşmasında, korunmasında ve sağlıklı büyümek için elzemdir. Bu nedenle bu devrelerde et ağırlıklı beslenme önem taşır.

Ancak kullanılan etin içindeki veya pişirilirken karıştığı yağın niteliklerine ve miktarına da dikkat edilmesi gerekir. Hayvansal proteinler B12 vitaminin vücuda girmesinde önemli görev yaparlar. Hayvansal yağlar biber zayıflama hapı kullanımı sırasında asgari seviyede tüektilmelidir. Bunun dışında hayvansal proteinler ve özellikle süt, kalsiyum kaynağı olduğu kadar vücudun D vitamini ihtiyacının karşılanmasında da önemlidir. Ancak vücuda bu şekilde giren D vitamininin, insan cildine ulaşan güneş ışınları tarafından aktif hâle getirilmesi gerekir.

Proteinler, vücudun %16 kadarını teşkil eden, hücre ve dokuların yapı taşlandır. Her türlü protein bağırsakta emilirken parçalanıp amino asit hâline gelir. Emildikten sonra bu amino asitler tekrar bir araya gelerek “insan proteini”ni oluşturur. Sadece “esansiyel amino asitler” dediğimiz grup vücutta tekrar bir araya gelemez ve bu şekilde kullanılır. Bu aşamada biber hapı kullanmak daha hızlı zayıflamanızı sağlar.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın