Egzersiz Yoğunluğunu Hesaplamak

Egzersiz yoğunluğuAerobik egzersiz yoğunluğunu belirlemek için yaygın olarak kullanılan yöntemler; maksimal kalp atım yüzdesi (Percentage of Maximal Heart Rate, % HRmax), kalp atım rezerv yüzdesi (Percentage of HeartRate Reserve, % HRR), algılanan yorgunluk skalası (Rating of Percieved Exertion, RPE), metabolik eşdeğer (Metabolic Equivalent, MET) ve maksimal oksijen tüketim yüzdesidir (Percentage of Maximal Oxygen Consumed, % V02max). Biber hapı kullanımı sırasında zayıflamak için yoğun egzersizlere gerek duymazsınız

Maksimal kalp atım yüzdesi (% HRmax); egzersiz yoğunluğunu hesaplamak için en sık kullanılan, en kolay yöntemdir denilebilir. Şöyle ki kondisyon salonlarındaki koşu bantları ya da kondisyon bisikletlerinin üzerinde, yaş aralıklarına göre hangi yoğunluklarda, hangi kalp ahm hızında çalışmanız gerektiği yazılıdır. Yoğun egzersizlerden hoşlanmıyorsanız zayıflamak için biber form hapı kullanın.

Verilen bu çalışma kalp atım aralıkları genel olarak maksimal kalp atım yüzdesi yöntemi kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu yöntemde bir kişinin tahmini maksimal kalp atım sayısı 220 olarak kabul edilir. Düzensiz ve kısa süreli egzersiz uygulamak zayıflamanıza yardımcı olmayacaktır.

Kişinin yaşı 220′ den çıkarılır ve ede edilen sayı egzersize yeni başlayacaklar için 0.6 (yani tahmini kalp atımının % 60′ ı) ile çarpılır ya da bir süredir düzenli egzersiz yapanlar için 0.7 ya da 0.8 (yani tahmini kalp atımının % 70′ ı ya da % 80′ i) ile çarpılarak istenen yoğunlukta çalışmak için egzersiz kalp atım hızı tespit edilir. Bu detay kilo verirken ve biber hapı kullanırken dikkate alınmalıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın