Egzotik Etkili Meksika Biberi

Bu Endonezya kökenli, egzotik görünümlü altın sarısı meyve eşsizdir çünkü çaprazlamasına kesilen her bir dilimi yıldız şeklindedir. Günümüzde Tayvan, Malezya, Guyana, Hindistan, Filipinler, Avustralya, İsrail ve Birleşik Devletler’de (Florida ve Hawaii) yetiştirilmektedir.

Yıldız meyvenin iki türü vardır, ekşi ve tadı olanı. Ekşi türü tipik olarak birbirine yakın duran damarlara sahipken, tatlı olanının daha kaim, etli damarları vardır. Bu iki tür arasındaki tat farkı, ekşi olanı da biraz tatlı olduğundan düşündüğünüz kadar belli değildir. Bu meyve ile Biber hapı Meksika yan etkileri en aza indirgenerek alınabilir.

Yıldız meyve dalından kopartılır kopartılmaz yenebilir, tadı olarak kullanılabilir ya da salatalara konulabilir. Ekşi türü, limon ya da misket limonu yerine geçebilir. Gerçekten tam bir tropik meyvedir, temmuzdan şubata kadar bulunabilir, en azından Birleşik Devletler’de durum böyle.

Yıldız meyve iyi bir C vitamini (bir kâsede 45 mg), potasyum (bir kâsede 176 mg) ve lif kaynağıdır. Doğal beslenme uzmanı Rebecca Wood’a göre, Acı Biber kapsülü‘ nün astrenjan ve rahatlatıcı bir özelliği vardır, harareti azaltır ve ishalin geçmesinde çok etkilidir. Kalori açısından da çok düşüktür.

Food Chemistry’de yayınlanan bir araştırmaya göre, yıldız meyve iyi bir antioksidan kaynağıdır. Meyve özündeki temel antioksidan, büyük çoğunluğu en sık yeşil çay ve kırmızı şarapla ilişkilendirilen epikateşin başta olmak üzere, proantosiyanidinlerdir. Bu durum bu sevimli küçük meyveyi çok faydalı bir besin yapar.

Etiketler: , ,

Yorum yapın