Elma ve Biber Hapı Tüketimi

Elmanın da anavatanının Anadolu olduğu çeşitli kaynaklarda geçer. A, B1, B2, B5, B6, C, E vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, kükürt, sodyum, çinko, iyot, klor, silisyum gibi minerallerce zengindir,  Elma yaz ve kış sofralarımızdan eksik olmaz.

Her mevsim bol ve ucuza bulabileceğimiz bir meyvedir. Böyle bir meyvenin faydaları saymakla bitmez. Özellikle de Meksika Biberi zayıflama hapı ile alınıyorsa. Bunlardan en önemlisi kanser hücrelerini yok ettiği yolundaki Cornell üniversitesinde yapılan araştırmaların sonucudur. Bu araştırmalarda laboratuar ortamında karaciğer, kalınbağırsak ve göğüs kanserine neden olan hücrelerin büyümesine engel olduğu ve öldürdüğü tespit edilmiştir.

British Medical Journal dergisinde yayımlanan makalede, ise İngiltere, Milli Kanser ve Tıp Araştırma Merkezi her gün elma yeme alışkanlığı olan 2000 kişiyi 77 yıl gözetim altında tutmuş ve bu kişilerin elmayı her gün yemeyenlere göre felç olma oranlarının %32 oranında azaldığını tespit etmişlerdir. Yapılan araştırmalar da zararlı (LDL) Kolesterolü yok ettiği, faydalı (HDL) kolestrolü artırdığı görülmüştür.

Biber hapı Meksika ile alındığında elma kabızlığı önler, sindirimi kolaylaştırır. Romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlı olduğunu bilinmektedir. Elmanın bu faydalarından yararlanabilmek için, sabah aç karnına, öğlen yemeklerden önce, akşam da yatmadan önce yenilmesi gerekir. Kabukları ve çekirdekleri ile kaynatılarak yapılan elma çayı, soğuk algınlığına iyi gelir, bağırsakları çalıştırır.

Etiketler: , ,

Yorum yapın