Enerji Seviyeleri ve Biber Hapı

Enerji seviyelerinin artışıyla ilgili kanıtlar, yıllar boyunca karşılaştığım muazzam miktardaki anekdot niteliğindeki kanıtlar tarafından da desteklendi: İnsanlar iyi yediklerinde daha fazla enerjileri olur. Meksika Biberi hapı ve Beslenmeyle fiziksel aktivite arasındaki bu sinerji, son derece önemlidir ve yaşamın bu iki parçasının birbirlerinden yalıtılmadığının bir kanıtıdır. İyi beslenme ve düzenli egzersizin birleşimi, her bir parçanın tek başına yaptığından daha çok sağlık kazandırır.

Ayrıca fiziksel aktivitenin, duygusal ve zihinsel sağlık üzerinde bir etkisi olduğunu biliyoruz. Fiziksel aktivitenin, vücutlarımızdaki çeşitli kimyasallar üzerindeki etkisine dair, kimyasalların da ruh hâlimizi ve konsantrasyonumuzu etkilediklerine dair çok şey söylenmiştir.

Duygusal olarak daha iyi hissetmemiz ve zihinsel olarak daha uyanık olmamız, en iyi şekilde beslenmememizi sağlayacak güven ve motivasyonu verir ki bu da bütün devri güçlendirir. Acı Meksika Biberi kullananlar kendileri hakkında iyi şeyler hissedenlerin, iyi beslenerek sağlıklarına dikkat etmeleri daha olasıdır.

Bazen insanlar yaşamlarının bu farklı yönlerini, birbirlerine karşı oynamaya çalışırlar. İnsanlar iyi bir koşucu olduklarında, kötü beslenme alışkanlıklarını silip silemeyeceklerini merak ederler. Bunun yanıtı hayırdır. Beslenmenin yarar ve riskleri, diğer aktivitelerin yarar ve risklerinden çok daha önemli ve ölçülebilirdir.

Ayrıca niye bir insan hepsi birlikte olduğu zaman tüm yararlarını görebilecekken, yarar ve riskleri denemek ve dengelemek ister ki? İnsanlar ayrıca sağlıklı olmanın, egzersiz mi yoksa iyi beslenme nedeniyle mi olduğunu merak ederler. Sonuçta bu yalnızca akademik bir sorudur. Gerçek şu ki yaşamlarımızın bu iki katmanı çok yakından birbiriyle bağlantılıdır ve önemli olan hepsinin sağlığı iyileştirebilecek ya da bozabilecek yönde birlikte çalıştığıdır.

Etiketler: , ,

Yorum yapın