Epifiz Hormonu ve Kırmızı Biber Etkisi

Biber hapı Satva ışığı yaratır. Kişi satvanın ışığının aydınlığında rüyalarını görür. Rüyalarda gördüğümüz ışık satva’nm ışığıdır. Gözlerimiz ve diğer tüm duyu organlarımızın kapalı olmasına rağmen rüyalarımız karanlıkta geçmez. Satva epifiz hormonu olan melatonin ile ilişkidedir. Işığı yaratan ve böylece karmaşayı ortadan kaldırarak net bir görüş sağlayan satva’dır.

Acı biber kapsülü Rajas enerji verme gücüne sahiptir. Kişiye ilham ve motivasyon veren bu gunadır. Doğasında acı vardır, zira acı sadece eylemden kaynaklanır. Tamas durdurur. Karşı koymanın, engellerin ve engel olmanın kaynağı bu gunadır.

Gunalar dönüşümlü olarak birbirleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalışırlar. Bir dönemde bir guna baskın iken, bir başka zamanda diğerinin etkili olduğu görülür. Satva’nın güçlü olduğu zamanlar, rajas ve tamas arka plandadırlar. Bu durumda kişiyi harekete geçmek üzere ilhamlandıracak tüm hisler ve bağlılık yok olur. Kişi çalışma ilhamını kaybettiği gibi, bilgisizliğinden de arınır. Yapacak hiç bir iş, gidecek hiç bir yer, uğraşılacak hiç bir konu yoktur. Ne yemek yeme, ne uyku uyuma ihtiyacı kalmaz, karmaşa biter. Yalnızca ışık ve mutluluk vardır ve bunların varlığı daha çok ışığın, barışın ve sakinliğin doğmasına neden olur.

Biber hapı kullanan Rajas hüküm sürdüğünde satva ve tamas’ı arka plana iter. Müthiş bir enerji yoğunluğu söz konusu olur ve yeni işler, projeler ve eylemler için büyük bir istek başlar. Hareketlilik en baskın durumdur.

Tamas’ın hükmü başladığında ise rajas ve satva kenara itilir. Bu durumda kişi kendini tembellik ve bağlılık halinde bulur. Hiçbir yere gitmek istemez, olduğu gibi kalmak ister.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın