Ergenlik Döneminde Zayıflama

Ergenlik döneminde zayıflamaErgenlik dönemi, kaygıların en yoğun yaşandığı dönemlerden birisidir. Bu dönemde çocuklar hem anne hem babalarından ilgi görme ve kaygılarının giderilmesi ihtiyacında olabilirler. Fakat bu dönemde zayıflamak için biber hapı kullanımı uygun değildir.

Anne ve babanın boşanması ergenlik çağındaki pek çok çocuğu etkileyebilir. Bu durum çocukta, stres, üzüntü, yalnızlık duyguları yaratabilir ve yeme davranışını olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat hiç strese girmeden acı biber hapı ile harika görünüm kazanmanız çok da zor değildir.

Duygularını kontrol etmesi söylenen veya duygularını ifade etmesi için cesaretlendirilmeyen çocuklar duygularını içlerine atmaları gerektiği düşüncesiyle büyürler. Bu durumda çocuk üzüntü, öfke, depresyon ve yalnızlıkla yeme bozuklukları gibi sağlıksız yöntemlerle baş etmeye yönelebilir. Sağlıklı olarak zayıflamak ise biber hapı ile gerçekleşir. Fakat daha önce de değindiğimiz gibi biber hapı çocuklarda kullanılamaz.

Mükemmeliyetçi, disiplinli, kontrolcü anne ve babalar, çocuklarına da bu konuda rol model olurlar. Ayrıca hem kendilerinden hem de çocuklarından çok yüksek başarı beklentileri varsa, bu, çocuğun kendine karşı acımasız davranmasına, yüksek hedefler koyup bunları gerçekleştiremediği zaman kendisini aç bırakarak, aşırı yiyerek ya da kusarak cezalandırmasına sebep olabilir.

Son araştırmalarda, iki ebeveynden en az birinde depresyon, kaygı, takıntılı kişilik gibi bilinen bir psikolojik rahatsızlık varsa (teşhis edilmiş ya da edilmemiş) çocukların da benzer rahatsızlıklara yatkın olduğu görülmüştür. Bu yatkınlık yeme bozukluğunu da beraberinde getirebilir. Bu problemler genel olarak kilo kaynaklı olabilir. Bu kişilerin meksika biber hapı kullanmalarında fayda vardır.

Anne ya da babada uzun süren ciddi hastalıklar çocuk için huzursuz bir ortam yaratır. Genelde bu durum çocuğun ailedeki sorumluluğunu artırır. Çocuk kendisini yalnız hissedebilir. Hayatı kontrol etme isteği geliştirebilir. Kendisinin bir kenara itildiği, ihtiyaçlarının göz ardı edildiği duygusuna kapılabilir. Bu duygusal karmaşa yeme bozukluğu oluşturmada etken olabilir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın