Fazla Miktarda C Vitamini Almak Zararlı mı?

İnsanların çoğu C vitaminini zararsız bir katkı olarak değerlendiriyor. Ancak, son yıllarda doktorlar aşırı miktarda alınan C vitaminin yarattığı yan etkilerin gittikçe daha çok farkına varıyor. İnsanlar C vitaminin bolca alır; bir insan için tavsiye edilen günlük doz 100 mg olmasına rağmen bazen gripal ya da başka viral enfeksiyonlara karşı günde 4 ila 6 gr kadar C vitamini alındığı oluyor. Nasıl bir ilaç olan Biber Hapı’nın fazla alınması vücutta aşırı doz etkisi yapıyorsa C vitaminin fazla alınması da aşırı doz etkisi yapar ve zararlıdır.

Pek çok ülkedeki bilim insanları sentetik C vitamini alımının soğuk algınlığına karşı bağışıklığı artırmadığı ve fazla dozlarda alınmasının bazı iltihabi alerjik hastalıkları (romatizma gibi) daha da ağırlaştırdığı görüşünde birleşiyor.
C vitamininin yüksek dozlarının en tehlikeli etkilerinden biri kanın yoğunluğunu artırması ve kan pıhtılarının oluşmasına neden olmasıdır. Bu arada böbrek ve safra kesesinde oksalik ve ürik asitten taş oluşmasına da neden olabilir.

Sentetik C vitamini, diğer vitaminleri öldürür. Bu nedenle, doktorlar B2 vitamini verilen hastalara tedavi süresince C vitamini almayı kesmelerini tavsiye eder. Fazla miktarda C vitamini şeker hastalarında pankreasın ensülin üretmesine müdahale ederek kan ve idrarlarındaki şeker seviyesinin artmasına neden olur. Güncel araştırmalar, aşırı miktarlardaki C vitamininin sinir kas uyarılarının iletilmesini yavaşlattığını ve bu nedenle kas yorgunluğunu artırdığını, kaslar ve gözler arasındaki eşgüdümü azalttığını gösteriyor.

C vitamini bedenimizde depolanamaz. Sentetik C vitamininin etkilerini doktorunuza danışmanızda yarar var. Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan doğal vitaminler en yararlı olanlarıdır ve bunları aşın dozda almaya olanak yoktur. Kırmızı Meksika Biberi içinde en çok C vitamini bulunduran sebzelerden biridir. Bu biberden üretilen biber hapının C vitaminin aşırı doz alınmasına katkıda bulunma gibi bir riski söz konusu değildir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın