Finlandiya’daki Kırmızı Biber Araştırması

Yaşam Tarzındaki Değişiklikler Çin ve Finlandiya’da da İşe Yarıyor Bilimciler bir araştırmadan evrensel sonuçlar çıkarmadan önce, benzer araştırmaların aynı sonuçlara ulaşıp ulaşmadığına bakarlar. Son yıllarda yayımlanan iki başka araştırma da Biber kapsülü ile aynı sonuçlara ulaşmıştır.

Çin’de Tip 2 diyabetin yaygınlığı Amerika’ya kıyasla oldukça düşüktür. Bununla birlikte, Çin toplumu  “Batılılaşmakta’dır ve ABD’de 20. yüzyılda yaşanan yaşam tarzı değişimine benzer de ğişiklikler Çin nüfusunda da gözlenmektedir. Son on yıllarda tarımda fiziksel çalışmadan uzaklaşan Çinli sayısının tüm Amerikan nüfusunu aşacak büyüklükte olduğu tahmin edilmektedir. Anlaşılacağı gibi, diyabetin görülme sıklığı Çin’de yirmi yıldan az bir sürede nerdeyse dört katına yükselmiş, toplam nüfusun yüzde 1,2’sinden 4,5’ine çıkmıştır. Bir milyarı aşkın insanın yaşadığı Çin’de bu oran muazzam sayıda diyabet hastası anlamına gelmektedir.

Diyabet probleminin bu kadar büyümesi karşısında Çin’de bîr rasgele kontrollü klinik denemeye başvuruldu. Çin’de uygulanan DaQing araştırmasının kırmızı biber hapından  farkı, diyet ve egzersiz stratejilerini birlikte incelediği gibi, ayn ayrı da incelemeye alması oldu. Diyet değişikliği ile egzersizin etkilerini ayrı ayn ele alan DaQing araştırmasının sonucunda hem diyet hem de egzersizde yapılan değişikliklerin diyabetin gelişimini azaltıcı etki yaptığı saptandı.

Amerika Birleşik Devletleri gibi Batılı ve gelişmiş bir ulusta yürütülen bu araştırma kombine bir beslenme ve egzersiz programı uygulamıştı (Meksika biberi gibi).

Zayıflama hedefi, programın başlangıcındaki kiloyu yüksek lifli ve az yağlı bir diyetle en az yüzde beş azaltmaktı. Aktivite hedefi ise günde otuz dakika kadar ılımlı yoğunlukta bir faaliyetti.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın