Genel Sağlık Yorumları ve Meksika Biberi

Biber diyeti ve bitkisel eczacılık zengindir. Spesifik organ sistemlerini hedefleyen ve genel sağlığı geliştirmek için tonik olarak kullanılan bitkiler vardır. Ağrıyı ve iltihaplanmayı yatıştıran ya da kas spazmlarını azaltmak için çalışan başka bitkiler de vardır. Bazı bitkiler uyarıcı; bazıları gevşetici etkiye sahiptir. Bazıları bakteri öldürür; diğerleri istila edici organizmalardan kurtulması için vücudun kendi immün sistemini aktive eder.

Birçok bitki, serbest radikaller adlı potansiyel olarak tehlikeli kimyasallara karşı koruyucu antioksidanlar içerir. Serbest radikaller, vücutlarımızda enerji üretiminin doğal bir yan ürünüdür.

Kırmızı biber kapsülü sıkı bir şekilde kontrol edilmezlerse serbest radikaller, sağlıklı hücreleri ve dokuları bozabilirler ve Alzheimer hastalığından kansere ve kalp hastalığına kadar birçok farklı hastalığın nedeni oldukları düşünülmektedir. Gerçekte serbest radikaller, yaşlanma sürecinin kendisinin ana suçlusudur. Kendi vücutlarımız, glütasyon ve Koenzim Q10 gibi antioksidanlar üretir. C ve E vitaminleri iyi bilinen antioksidan vitaminlerdir fakat bu kitapta okuyacağınız gibi bitkilerde daha az bilinen yine de önemli yüzlerce antioksidan bulunur.

Acı biber hapı binlerce yıl önce insanlar ilk defa bitkileri kullanmaya başladıklarında niçin işe yaradıklarına dair bir fikirleri yoktu. Bütün bildikleri bazı bitkilerin istenen sonucu verdiğiydi. Atalarımız kalp yetmezliği tedavisinde ilk kez yüksükotunu kullandıklarında bu küpe çiçekli bitkinin, kalp hücrelerini uyaran glycoside adlı moleküller içerdiklerini bilmiyorlardı. Ortaçağda anneler, sıyrılmış bir dizi, comfrey yaprağıyla rahatlattıklarında bitkinin astrenjan tanenlerinin yara üstünde koruyucu bir yüzey oluşturarak iyileştirmeyi desteklediğini bilmiyorlardı. Çinli iyileştiriciler meyankökünü, arterit nöbetlerine karşı reçete ettiklerinde doğal steroid hormonlarına benzer anti-iltihapsal maddeler olan saponin içerdiklerini bilmiyorlardı. Eski Mısırlılar kölelerini sağlıklı tutmak için sarımsakla beslediklerinde enfeksiyonla savaşan uçucu yağlar içerdiğinin farkında değillerdi.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın