Hangi Dönemlerde Biber Hapı Kullanılmaz?

Hangi dönemlerde biber hapı kullanılmazİnek sütünün insan sütüne oranla çok daha fazla kalsiyum ve protein yüklü olduğu apaçıktır. Bebeğin kalsiyum ve proteine gereksinimi daha azdır, buna karşın ona, daha fazla şeker gerekmektedir. Bu oranları anne sütünde bulur. Bebeğe inek sütü verirken bu bilgileri gözönünc almak gerekir. Neden bebeğe inek sütü verilsin? Bebek için en kusursuz gıdanın anne sütü olduğunu tartışmaya gerek var mı?

Bir bebek altı aylığa kadar günde 600 gr. inek sütü içebilir. Altı ile onsekiz aylığa kadar gerekli olan miktar 900 gr.dır. Fakat bu arada süt, peynir ve et gibi proteinler de veriliyorsa, süt miktarı daha da düşürülmelidir. Önemli bir nokta da şudur; bir öğünde tek tür protein alındığında karaciğer oldukça rahat eder. Etin ve balığın yer aldığı bir öğünde sütlü gıdalar almak uygun değildir. Bir kez daha tekrarlamakta fayda var: Her öğünde bir protein. Bazı bebekler doğuştan obez olurlar. Fakat bebeklerde ve çocuklarda zayıflamak için Biber hapı kullanılamaz. Aynı şey hamile ve emzirme dönemindeki anneler içinde geçerlidir. Hamilelerin Biber diyet hapı kullanmaları kesinlikle yasaktır. Fakat hamilelikden ve emzirme döneminden sonraki kilolar için Biber hapı kullanılabilir.

Karaciğer ve safra kesesi salgıları zehirli madde yüklü ve asitliyse süt midede yumuşak ve akışkan olacağı yerde katılaşır. Bir kauçuk kadar sert olur, bunun sonucu da sindirim bozukluklarıdır. Kesilmiş süt kalsiyum doludur ve alkalindir. Böylece safranın asidini nötralize eder ve beyaz, çamurumsu bir madde haline dönüşür. Sonuçta da safra kesesi kanallarını tıkayabilir. Aynı madde ağızda kötü bir kokuya ve dilin üzerinde oluşan beyazımsı tabakaya neden olur. Dilimizin karaciğer göstergesi olduğunu unutmamalıyız. Dilimizin üzerindeki her türlü yara, şişme, ödem ve yanmalar karaciğer bozukluğunun belirtisidir. Karaciğer hastalıkları söz konusu olunca çok dikkatli olmalıyız. Bu nedenle sütü çok genç yaşlarda gerekli bir protein olarak kullanmalıyız. Dr. Leonard Williams, yaşlı insanların tabutlarının bir süt yığını üstünde uçtuklarını söyleyerek çok önemli bir gözlemde bulunmuştur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın